Летните месеци съвсем не са скучни в Регионалната библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград, напротив. Почти всеки ден, там се случва нещо интересно – откриват се изложби, организират се благотворителни инициативи, събития и срещи, свързани с четенето, книгите и техните автори.
Идеята е, да бъде провокирано вниманието на читателите не само към книгите и четенето, но и към актуални теми, които вълнуват обществото – като трафика на хора, например. На този проблем е посветена откритата пред дни Фотоизложба: ”FREEEEOM”, по международен проект.
„Изложбата е направена от деца, ученици в Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов” в Благоевград. Набляга се на правата на човека, интернет престъпленията и трафика на хора. Учениците са направили презентации на тази тема, дори имаме уговорка да ги представят в началото на новата учебна година. Трафикът на хора е един от сериозните проблеми, които застрашават съвременните младежи, затова, когато деца слушат деца, мисля, че има много по-голям ефект“ – сподели за Радио Благоевград Донка Какарадова, завеждащ отдел „Заемна за възрастни“ в библиотеката.
Пак за децата, е другата лятна инициатива на Регионалната библиотека в Благоевград. Тя се организира за първа година и се нарича „Четем в парка“. Всеки петък, от 9:00 до 13:00 часа, до края на месец август, малките читатели могат да четат книжки, заедно със своите родители, в Градската градина в Благоевград. Прекрасната инициатива вече се радва на голям интерес, а мястото на „детската читалня“ не е избрано случайно.
„Мястото на читалнята е до детската площадка, защото целта е да обхванем и малките деца от 1 до 7 г. Искаме, децата да растат с книгите.
Сега, децата като се родят, много рано се запознават с телефона. Люлчената песен на майката, вече е заменена с такава от телефона. Когато, майката чете на детето една приказка, между тях се създава връзка и вълшебство. Сега, това е прекъснато. Детето обикновено гледа клипчета и филмчета по телефона, а това пречи за неговото умствено развитие. Четейки, детето развива своята фантазия и въображение, както и отношението си към книгите“ – допълни Донка Какарадова.
И понеже, Регионалната библиотека в Благоевград не е само място за четене, а и за научаване на нещо ново, днес в 16.30, в зала „Изкуство“, ще бъде представена презентация, посветена на живота и заветите, които ни е оставила Преподобна Стойна, пророчицата от Златолист.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева.
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..