От 3 юли в Европейския съюз влезе в сила директива за опаковките, която прекратява използването на пластмасови продукти за еднократна употреба в общността. Това са еднократните прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки, пластмасовите дръжки за клечки за уши, както и пръчки за балони.
Целта на европейската директива е да се намали замърсяването с пластмаса.
В България, за да влезе в сила забраната, първо трябва да се приеме съответната наредба. Очаква се това да стане до началото на месец септември, поясниха от Министерството на околната среда и водите.
Според Елеонора Йосифова от екологичното сдружение „За Земята“ има голяма вероятност тази забрана да не влезе в сила в България дори и през септември. „Министерството на околната среда и водите все още не е излязло финално с нормативната наредба, а и като цяло е препоръчително първо да приключат всичките количества, които вече са заредени, и след това да се премине постепенно към прекратяване на употребата им, така че няма как да изчезне веднага тази еднократна пластмаса. Много ни се искаше България да е по-амбициозна и постепенно и да не чакаме последния момент, а да преминем към търсене на алтернативи за това как да прекратим ползването на тези еднократни пластмасови продукти“, каза Елеонора Йосифова.
Тя информира, че сдружението „За Земята“ редовно организира акции за почистване в различни точки на страната. „През 2018 година организирахме последната подобна акция в Национален парк „Пирин“. Всяка година по 4-5 тона боклуци се събират от стотина човека, които редовно се събират по нашите чистения. Основна част от боклуците са бъркалки, чашки, опаковки от различни храни и бутилки. Това е показател какво хората използват в ежедневието си и кои са отпадъците, за които трябва да мислим как да се справим“.
Собствена забрана за използване на пластмасови продукти въведе още през 2018 година Ски център – Банско. По този начин Ски центърът стана първото място в Европа, казало „не“ на пластмасата, Според директора Иван Обрейков това се е приело добре от посетителите. „Някои хора си носеха пластмасови бутилки. Беше много неприятно да ги намираме по пистите, но постепенно хората свикнаха. Излиза по-скъпо, по-трудно е снабдяването /със стъклени бутилки/, тъй като нямаме големи помещения, където можем да складираме и те да са отопляеми, а и стъкленият амбалаж трябва да се плаща предварително. Ние дори имаме много хубаво лого – „Еco friendly resort“, така че отдавна сме влезли в тези норми, приветстваме и новите решения. Вече за нас е минало това нещо и просто се учудваме колко леко стана, с известни трудности, но пък ефектът е много голям и много хора приветстваха това наше решение“, сподели директорът на Ски зона – Банско Иван Обрейков.
Според мнозина собственици на магазини и заведения от района на Банско и Разлог забраната за използване на пластмасови продукти за еднократна употреба ще оскъпи предлаганите услуги и цената на стоките, което може да доведе до отлив на клиенти. Това според тях е притеснително, особено на фона на другите проблеми в бранша, които произтичат от пандемията от коронавирус.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..