Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космосът и традициите се преплитат в етнографския център в Ковачевци

Община Ковачевци е малка община, но с много богато културно – историческо наследство.  Преди няколко години, през 2015, по програмата за развитие на селските райони с над 250 хиляди лева е изграден етнографски център – притегателно място и за жителите, и за гостите на планинското село. Тематичните зали в комплекса са три – на авиацията и космонавтиката, на спомените от 90-те години, както и на сурвакарските маски, сурвакарските  костюми и характерните за този край народни носии. Уредникът на центъра Камелия Вълкова ни разказва повече в разговор с Елизабет Александрова.

В етнографския център е силно застъпена най-разпространената в региона традиция  – сурва. На територията на община Ковачевци има осем сурвакарски групи, а в етнографския център могат да се видят различни видове костюми и начина на изработка. Всяка група определя самостоятелно дали костюмът ще бъде изработен от ресни, ресни и кожа, само кожа.  Сами определят вида на звънците, хлопатари или чанове, както и цвета на дрехите.


В центъра може да видите характерните за региона носии –  красивите женски сая и литак и мъжки носии. Любителите на традициите могат да облекат сурвакарски костюми и носии, за да се потопят в емоцията.

Музеят на авиацията и космонавтиката е втората тематична зала. Музеят е посветен на легендата на българската авиация  – Карамфил Стаменков. В залата е изложена голяма колекция от самолети от 1917 до 2012 г. Посетителите могат да научат повече за моделите на бойната, селскостопанската и гражданската авиация, както и за живота на четиримата братя Стаменкови.


В етнографския център има още една зала, в която всяка година се организира тематична изложба. Тазгодишната изложба е на тема „Спомени от 90-те години“. Всеки посетител на залата има възможност да си изработи с подръчни материали сурвакарска маска за спомен.

Посетителите проявяват голям интерес към маските, особено децата, които често гостуват на центъра.  Младите момичета желаят да усетят магията на 100-годишните (стогодишните) носии.

В залата на авиацията и космонавтиката има и космическа храна, която поражда голям интерес, възможността за снимка с пилотска шапка –  също.

В зала „Спомени от 90-те“ центърът разполага с уникална за ширините на България печатна машина. Все още функционираща, машината е изработена през 1959 г. по американски лиценз, а посетителите с удоволствие отпечатват своето име или любимо послание.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10