В разгара на лятото, когато пазарите и тържищата изобилстват от плодове и зеленчуци, а реколтата от зърно и слънчоглед се очаква да бъде много добра, цените на основни хранителни продукти продължават да варират, макар и с леко движение нагоре. Така е и в Благоевград, който продължава да държи челна позиция в класацията на най-скъпите градове в България. Информацията потвърди за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища /ДКСБТ/.
Според нето, като тенденция е трудно да се говори за повишаване на цените като цяло, тъй като при основните храни и тези, които са важни за изхранването на населението, има стабилитет. Задържат се цените на млечните продукти, а тези на свинското месо тръгват надолу. Повечето от плодовете и зеленчуците имат вариативни цени. Например, доматите са поскъпнали с около 5 %, спрямо миналата година, по-висока е цената на краставиците, картофите и зелето. С около 50 % са поскъпнали прасковите тази година, най-вероятно причината е в дефицита на сладкия плод. С 2 лева като цяло, е по-скъпа и „потребителската кошница“, в сравнение със същия период на 2020г.
„Пазарът се оживи, след като се омекотиха част от мерките. Наблюдава се един пазарен ентусиазъм, това донякъде създаде някаква тяга, но трудно можем да говорим за промяна на тенденциите. През последните десет дни, отчитаме стабилизиране на цените на захарта, фасула, олиото, брашното, яйцата, кашкавала, скумрията, свинското и пилешкото месо. Единственият продукт, който отбеляза ръст през миналата година е олиото, вследствие на лошата реколта. Тази година се очаква много добра слънчогледова реколта, което неминуемо ще доведе и до понижение цената на олиото, но чак септември месец, когато се продадат по-скъпите количества и когато дойде новата реколта“ – уточни Владимир Иванов.
Според него, се очаква и много добра зърнена реколта, над 6 милиона тона. Няма икономически фактори, които да обуславят резки движения по отношение цените на храните в близко бъдеще освен, ако няма резки климатични промени.
Владимир Иванов коментира и мнения на жители на Благоевград, по отношение цените на храните. Според част от тях, те са нормални, според други са доста високи, което превръща областния център в най-скъпия град в България, дори по-скъп и от София.
„За Ваше съжаление, ще потвърдя второто мнение. Съобразно качеството на продуктите, например, ако вземем един качествен домат в Благоевград, той е по-скъп, отколкото в София. Захар, брашно и варива, с едно и също качество, също можете да намерите на доста по-ниска цена в столицата. Това, за мен буди научен интерес, защо се получава така? Благоевград не е толкова силен туристически център, не се слави с толкова високи доходи. В същото време, явно логистиката и разпределението на търговския поток е такова, че се получават подобни явления. Може би конкурентната среда не е достатъчно силна въпреки, че имате не малко на брой търговци. Подобни практики се наблюдават единствено във Варна, докато в другите областни центрове, цените в големите търговски вериги са по-ниски, отколкото в Благоевград“ – уточни още председателят на ДКСБТ.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..