Мариян Донев е на 28, но вече има издадени две книги зад гърба си – романът „Горчиви ягоди” и „Големият сън”, най-новата, включваща разкази и фрагменти. Те се появяват в сравнително кратък отрязак от време (през последните три години) и отварят път за него в безбрежното литературно поле, който предстои да бъде проправян и вървян с внимание и постоянство. Официалната им премиера беше тази вечер в зала „Изкуство“ на Регионалната библиотека в Благоевград.
Интересът му към писането е изцяло независим от професията на програмиста иидва от ученическите години, когато за първи път е изкушен от възможностите, които словото дава за разказване на истории и създаване на нови светове.
Романът „Горчиви ягоди”, негов литературен дебют, изследва проблемите на един обикновен на пръв поглед човек, който е изгубил важна част от живота си – семейството, сигурността, уюта на топлата камина и трябва да премине през катарзиса на трудното осъзнаване, да избере един от двата пътя, по който да поеме в търсене на смисъла на живота си.
Втората книга „Големият сън”, съдържаща 5 разказа („Смъртта на един бог”, „Когато знаеш къде отиваш”, „През пустинята”, „Ковчегът”, „Малкият художник”) и 6 фрагмента, още със самото си заглавие насочва към обединяващата тема – смъртта, „божия дар на вековечния миг, преди душата да напусне тялото” или... „ръката, която издърпва към Елисейските полета”, според различните образи, които авторът й дава. Повечето от героите нямат имена, те са различни хора и с различни проблеми, представящи се пред читателя с по-едър щрих и насочващи вниманието му към главното – че всичко интересно и значимо се случва в съзнанието на човека, отвъд видимия свят. И независимо от мрачната обща тоналност на сюжетните линии, свързани с присъствието на смъртта, авторът в крайна сметка успява да направи видимо посланието си за това, че страхът винаги може да се трансформира в обратното на себе си, което да даде нова и позитивна насока в живота.
Мариян Донев е роден през 1993 г. в Благоевград. Той е възпитаник на Езиковата гимназия „Акад. Людмил Стоянов”, а през 2018 г. завършва програмиране в университета в Рединг, Великобритания.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с автора ->
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..