Защитата на потребителите се засилва. Все по-често говорим за зелен преход и цифровизация, които поставят потребителите в нови условия. Икономиката става все по-глобална и цифрова, а това кара Европейския съюз да търси нови начини за защитата им, включително и в условията на световна пандемия, когато пазаруването по интернет е все по-предпочитано. В Европейския парламент вече се работи усилено по Програма за защита на потребителите за периода до 2025 г. Акцентът е върху пет ключови области: зелен преход, цифрова трансформация, ефикасна защита на правата на потребителите, специфични нужди на някои групи и международно сътрудничество.
Според Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“, цифровият пазар и изкуственият интелект могат да се използват в интерес на потребителите само когато повишим цифровата си култура, защото – поне в България – тя е много ниска.
„Изследванията показват, че 42 % от хората в Европейския съюз нямат основни цифрови умения, които да им позволяват да разбират това, което се случва, и да не бъдат толкова лесно уязвими в измамите. За българите тези изследвания показват, че основни умения за работа с компютри и мобилни технологии имат едва 31 % от сънародниците ни, а това прави една трета от всички тях. Тоест: две трети от българите са уязвими заради това, че ще им бъде трудно да разбират всяка една ситуация, в която попадат, за да използват тези цифрови технологии“ – коментира Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.
Затова, според него, на първо място трябва да има силен акцент и фокус върху цифровото образование, не само на европейско, но и на национално ниво. Експертът е категоричен, че част от мерките, които вече се обсъждат, а някои от тях вече се и прилагат, касаят най-вече онлайн търговците, които са на пазара.
„Европейският съюз вече предложи един законодателен акт за цифровите услуги, с който се вменяват отговорности и задължения на платформите, на посредниците, през които много често се извършват всички тези измами. Тоест – разчита се и на тези посредници да докладват измамниците и да могат да ги блокират. Така и те ще носят отговорност за това съдържание. Това е изключително важно.“ – коментира още Богомил Николов.
Според част от потребителите, преди да пазаруваме по интернет, трябва да проверим сайта или онлайн магазина. Дали го правят жителите на Благоевград?
„Не купувам на сляпо, чета предварително от форуми най-различни за сайта и тогава“ – сподели жителка на града.
„Когато съм си купувала дрехи, например, много често не идва това, което искам. Некачествено, големи размери – връщам ги“ – допълни друга потребителка.
Трета бе категорична, че никога не е връщала купена по интернет стока, защото не ѝ се занимава. Има и клиенти, които са доволни от покупките си от онлайн магазини.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..