Общините в България внимателно следят икономическите отражения, които нанесе COVID-19 върху регионалната икономика и върху хората. Местните власти се опитват да балансират между здравните мерки и запазването на бизнеса.
Редица български общини обръщат внимание и на опазването на околната среда чрез реализацията на зелени проекти. В някои градове се осъществяват проекти, които са в крак със зелените политики за опазване на околната среда.
В средата на този месец Община Благоевград беше одобрена за финансиране по проект „Прилагане на мерки за успешна адаптация към климатичните промени“. „Той е свързан с опазването на околната среда и ще доведе до намаляване на парниковите газове, както и до още редица мерки за по-чист и по-зелен град“, каза Диана Стефанова – директор на дирекция "Екология и чиста среда".
Диана Стефанова уточни, че целта на този проект е да се подобри капацитетът на четирите общини – Благоевград, Симитли, Кочериново и Бобошево, за прилагане на иновативни мерки и технологии в сектора на отпадъците и енергетиката, както и адаптиране на стратегическите планове и програми за преодоляване на неблагоприятните последици от изменението на климата.
Сред по-специфичните цели са и създаване на условия за намаляване на образуването на биоразградими отпадъци от домакинствата, повишаване на енергийната ефективност на общински сгради чрез използване на възобновяеми енергийни източници, прилагане на мерки за намаляване и ограничаване на емисиите от парникови газове на местно ниво. Важна стъпка напред е въвеждането на изцяло нов подход в управлението на бази данни, необходими при планиране и прилагане на мерки за намаляване на фините прахови частици в градска среда.
Ще бъдат разработени и приложени 5 пилотни и иновативни мерки за смекчаване и адаптация към измененията на климата. Първата мярка е инсталиране на соларни системи за топла вода в 10 детски градини и ясли на територията на община Благоевград – 7 в Благоевград и 3 в селата Церово, Покровник и Зелен дол. Втората е създаване на електронна база данни на зелената система на града с възможност за актуализиране в реално време и публичен достъп – регистър на зелените площи и дълготрайната растителност, регистър на уличната растителност и регистър на използваните горива. Третата мярка е свързана с инсталиране на соларни системи за топла вода в 8 детски градини и 3 социални заведения в община Симитли. Четвъртата мярка е пилотно въвеждане на домашно компостиране на биоразградими отпадъци в 600 домакинства на територията на община Кочериново. Последната мярка е пилотно въвеждане на домашно компостиране на биоразградими отпадъци в 600 домакинства на територията на община Бобошево.
Според директора на дирекция "Екология и чиста среда" в Община Благоевград, този проект е от изключително значение, но това е само една от възможностите за решаването на екологичните проблеми в общината. Диана Стефанова уточни, че Община Благоевград в момента работи и по други проекти, свързани с реализирането на целта Благоевград да бъде зелен и чист град.
Можете и да чуете обзора на Боряна Кърпачева по темата:Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..