Общините в България внимателно следят икономическите отражения, които нанесе COVID-19 върху регионалната икономика и върху хората. Местните власти се опитват да балансират между здравните мерки и запазването на бизнеса.
Редица български общини обръщат внимание и на опазването на околната среда чрез реализацията на зелени проекти. В някои градове се осъществяват проекти, които са в крак със зелените политики за опазване на околната среда.
В средата на този месец Община Благоевград беше одобрена за финансиране по проект „Прилагане на мерки за успешна адаптация към климатичните промени“. „Той е свързан с опазването на околната среда и ще доведе до намаляване на парниковите газове, както и до още редица мерки за по-чист и по-зелен град“, каза Диана Стефанова – директор на дирекция "Екология и чиста среда".
Диана Стефанова уточни, че целта на този проект е да се подобри капацитетът на четирите общини – Благоевград, Симитли, Кочериново и Бобошево, за прилагане на иновативни мерки и технологии в сектора на отпадъците и енергетиката, както и адаптиране на стратегическите планове и програми за преодоляване на неблагоприятните последици от изменението на климата.
Сред по-специфичните цели са и създаване на условия за намаляване на образуването на биоразградими отпадъци от домакинствата, повишаване на енергийната ефективност на общински сгради чрез използване на възобновяеми енергийни източници, прилагане на мерки за намаляване и ограничаване на емисиите от парникови газове на местно ниво. Важна стъпка напред е въвеждането на изцяло нов подход в управлението на бази данни, необходими при планиране и прилагане на мерки за намаляване на фините прахови частици в градска среда.
Ще бъдат разработени и приложени 5 пилотни и иновативни мерки за смекчаване и адаптация към измененията на климата. Първата мярка е инсталиране на соларни системи за топла вода в 10 детски градини и ясли на територията на община Благоевград – 7 в Благоевград и 3 в селата Церово, Покровник и Зелен дол. Втората е създаване на електронна база данни на зелената система на града с възможност за актуализиране в реално време и публичен достъп – регистър на зелените площи и дълготрайната растителност, регистър на уличната растителност и регистър на използваните горива. Третата мярка е свързана с инсталиране на соларни системи за топла вода в 8 детски градини и 3 социални заведения в община Симитли. Четвъртата мярка е пилотно въвеждане на домашно компостиране на биоразградими отпадъци в 600 домакинства на територията на община Кочериново. Последната мярка е пилотно въвеждане на домашно компостиране на биоразградими отпадъци в 600 домакинства на територията на община Бобошево.
Според директора на дирекция "Екология и чиста среда" в Община Благоевград, този проект е от изключително значение, но това е само една от възможностите за решаването на екологичните проблеми в общината. Диана Стефанова уточни, че Община Благоевград в момента работи и по други проекти, свързани с реализирането на целта Благоевград да бъде зелен и чист град.
Можете и да чуете обзора на Боряна Кърпачева по темата:Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..