Семейство Джобкови от село Коларово се занимават от няколко години с пчеларство. Стартират с четири кошера, а днес техният брой е сто. Те решават да се занимават с отглеждането на пчели с основната идея, че искат да имат вкъщи качествен мед. Пчеларството обаче ги увлича и започват да увеличават своята продукция с всеки изминал ден. Кошерите им са разположени на територията на ПП „Беласица“.
Медът, който произвеждат, не е масовият мед, който всеки може да открие в магазина. Бутиковият кестенов мед, който пчелните семейства в този регион създават, е по-трудно достъпен и откриваем на пазара. Гергана Джобкова го описва като мед с по-различен вкус и полезно влияние върху организма:
„Този мед като цяло има ниска киселинност, която не дразни стомаха. Затова го препоръчват при много стомашни проблеми. Другото, което е специфично – това е мед, който има огромно антибактериално и антимикробно действие, което е по-силно от това на останалите. Също така го препоръчват дори за открити рани. Дават го полезен за кръвоносните съдове, тъй като помага за регенерацията на белите кръвни телца. Полезен е и за сърцето. Всеки мед е полезен, няма лош мед, стига да е качествен. Ние си харесваме кестеновия мед, тъй като има свойства, които другите медове нямат.“ – разказа Гергана Джобкова.
Освен мед, семейство Джобкови извличат и други ползи от пчелите, като восък, клеева тинктура, прополис и прашец. Те също така произвеждат свещи и разработват козметика. В близко време ще започнат да работят в насока апитерапия с кошерен въздух. Според тях тя още не е известна в страната, въпреки полезните ѝ свойства и лесното ѝ осъществяване:
„Къщичката за дишане представлява обикновена малка дървена къщичка, в която се вграждат три или шест кошера, което зависи от структурата на къщичката. Отгоре, вместо капаци, се слага мрежа. Самият обогатен въздух, който се получава от вентилирането на меда и пърхането на пчелите, влиза в къщичката и това е полезно да се вдишва. В чужбина вече го правят масово. Съвсем наскоро колега, който е добър пчелар, направи такава къщичка в България. Младите хора, които са насочени към това здравословно хоби, вече са го видели и искат да го правят и тук. Въпреки това, все още е малко известно. Обикновеният човек вижда меда от пчелите, много рядко вижда всички неща, които пчелите ни дават“. – допълни Джобкова.
Тя сподели още, че хората в региона са свикнали с кестеновия мед и определи пчеларството като своя страст. Пчелите ѝ носят спокойствие. Гергана Джобкова се надява това нейно хоби в един момент да прерасне в успешен бизнес.
Чуйте разговора:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..