Изключително тържествен беше днешният ден за учениците и учителите от СУ „Арсени Костенцев“ – Благоевград. Ден, в който отбелязват 40 години от създаването на училището. Много гости посрещнаха днес. Вицепрезидентът Илияна Йотова, областният управител Николай Шушков, кметът Илко Стоянов, Неговово високо преосвещенство Неврокопският митрополит Серафим, началникът на РУО– Благоевград Ивайло Златанов, д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ и още, и още представители на областната и общинската администрация. 8-мо СУ „Арсени Костенцев“ е първото иновативно училище в община Благоевград, което е носител на приза „Училище на годината“ през 2018 г. на община Благоевград. То е първото училище в областта и едно от първите в страната, което въвежда обучение по информационни технологии от 1-ви клас още преди 15 години. Също така е базово училище, в което се обучават студенти от ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград. Тази година прага прекрачват над 700 ученици от 1-ви до 7-ми клас. Първолаците са 104, разделени в четири паралелки.
„15-ти септември е една от най-запомнящите се дати за всеки един от нас. Училището е духовното огнище, пред което се прекланят всички българи. Всичко започва от знанието“ – каза в приветственото слово директорът на 8-мо СУ „Арсени Костенцев“ Сергей Биров.
Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави всички с първия учебен ден и сподели, че за нея днешният 15-ти септември е двоен празник: „Това е датата, която остава една от най-важните в живота на всеки един от нас. Училищата, на колкото и години да стават, те не остаряват, а напротив, всяка година се подмладяват“.
Най-развълнувани в днешния първи учебен ден бяха първокласниците, технитe родители, баби и дядовци.
На добър час, скъпи ученици!
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..