Учени от Техническия университет работят по проект за визуална телепортация, благодарение на който в близко бъдеще хората ще могат да общуват чрез триизмерна холограма на далечни разстояния. Доц. Агата Манолова, от Факултета по телекомуникации в университета и ръководител на проекта, обясни, че така наречената холопортация е нов тип 3D технология за заснемане. По този начин, с високо качество, могат да се конструират триизмерни модели на хора, които да се пренасят навсякъде по света в реално време. Тази виртуална телепортация се осъществява със специален софтуер и видеокамери и събеседникът ни може да се появи пред нас като аватар. „Холопортацията е комуникация в смесената реалност, в която участват различни хора, които независимо къде се намират по света, общуват абсолютно реалистично. Идеята е, че ние представяме хората като абсолютно реалистичен аватар, който реагира по същия начин, както реалния потребител, движи се, има експресия на лицето. В бъдещо развитие ще включим и останалите човешки възприятия като допир, вкус и мирис“, каза доц. Манолова.
Приложната област на холопортацията може да бъде най-различна – в медицината, в образованието и въобще в подобряването на качеството на живота, особено сега по време на пандемията от COVID-19, уточни ръководителят на проекта: „След общуване с колеги от други научни области, видяхме, че може да има много интересни приложения що се отнася до обучение и то на специалисти в медицината, обучение в ситуации като пожари, земетресения, т.е. да могат да се провеждат смесени обучения и симулации във виртулни среди. По принцип никой не беше очаквал COVID-19 да ни удари по начина, по който станаха нещата, но науката се движи точно от такива предизвикателства, така че донякъде това помогна с още една идея да подпомогнем и обучението, поради това, че в момента толкова интерес насъбра този проект и в лабораторията тук работят страшно много студенти, които имат голям интерес към тези нови технологии“.
Проектът се нарича „HOLOTWIN“ и е по националната програма „Европейски научни мрежи“ към Министерството на образованието и науката.
Началото на проекта е поставено през месец октомври 2020 година. Той е с продължителност 2 години и се осъществява съвместно с университета в Орхус, Дания, в Съри, Великобритания, с партньори от Гърция и други световни учени.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..