Учени от Техническия университет работят по проект за визуална телепортация, благодарение на който в близко бъдеще хората ще могат да общуват чрез триизмерна холограма на далечни разстояния. Доц. Агата Манолова, от Факултета по телекомуникации в университета и ръководител на проекта, обясни, че така наречената холопортация е нов тип 3D технология за заснемане. По този начин, с високо качество, могат да се конструират триизмерни модели на хора, които да се пренасят навсякъде по света в реално време. Тази виртуална телепортация се осъществява със специален софтуер и видеокамери и събеседникът ни може да се появи пред нас като аватар. „Холопортацията е комуникация в смесената реалност, в която участват различни хора, които независимо къде се намират по света, общуват абсолютно реалистично. Идеята е, че ние представяме хората като абсолютно реалистичен аватар, който реагира по същия начин, както реалния потребител, движи се, има експресия на лицето. В бъдещо развитие ще включим и останалите човешки възприятия като допир, вкус и мирис“, каза доц. Манолова.
Приложната област на холопортацията може да бъде най-различна – в медицината, в образованието и въобще в подобряването на качеството на живота, особено сега по време на пандемията от COVID-19, уточни ръководителят на проекта: „След общуване с колеги от други научни области, видяхме, че може да има много интересни приложения що се отнася до обучение и то на специалисти в медицината, обучение в ситуации като пожари, земетресения, т.е. да могат да се провеждат смесени обучения и симулации във виртулни среди. По принцип никой не беше очаквал COVID-19 да ни удари по начина, по който станаха нещата, но науката се движи точно от такива предизвикателства, така че донякъде това помогна с още една идея да подпомогнем и обучението, поради това, че в момента толкова интерес насъбра този проект и в лабораторията тук работят страшно много студенти, които имат голям интерес към тези нови технологии“.
Проектът се нарича „HOLOTWIN“ и е по националната програма „Европейски научни мрежи“ към Министерството на образованието и науката.
Началото на проекта е поставено през месец октомври 2020 година. Той е с продължителност 2 години и се осъществява съвместно с университета в Орхус, Дания, в Съри, Великобритания, с партньори от Гърция и други световни учени.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..