Учени от Техническия университет работят по проект за визуална телепортация, благодарение на който в близко бъдеще хората ще могат да общуват чрез триизмерна холограма на далечни разстояния. Доц. Агата Манолова, от Факултета по телекомуникации в университета и ръководител на проекта, обясни, че така наречената холопортация е нов тип 3D технология за заснемане. По този начин, с високо качество, могат да се конструират триизмерни модели на хора, които да се пренасят навсякъде по света в реално време. Тази виртуална телепортация се осъществява със специален софтуер и видеокамери и събеседникът ни може да се появи пред нас като аватар. „Холопортацията е комуникация в смесената реалност, в която участват различни хора, които независимо къде се намират по света, общуват абсолютно реалистично. Идеята е, че ние представяме хората като абсолютно реалистичен аватар, който реагира по същия начин, както реалния потребител, движи се, има експресия на лицето. В бъдещо развитие ще включим и останалите човешки възприятия като допир, вкус и мирис“, каза доц. Манолова.
Приложната област на холопортацията може да бъде най-различна – в медицината, в образованието и въобще в подобряването на качеството на живота, особено сега по време на пандемията от COVID-19, уточни ръководителят на проекта: „След общуване с колеги от други научни области, видяхме, че може да има много интересни приложения що се отнася до обучение и то на специалисти в медицината, обучение в ситуации като пожари, земетресения, т.е. да могат да се провеждат смесени обучения и симулации във виртулни среди. По принцип никой не беше очаквал COVID-19 да ни удари по начина, по който станаха нещата, но науката се движи точно от такива предизвикателства, така че донякъде това помогна с още една идея да подпомогнем и обучението, поради това, че в момента толкова интерес насъбра този проект и в лабораторията тук работят страшно много студенти, които имат голям интерес към тези нови технологии“.
Проектът се нарича „HOLOTWIN“ и е по националната програма „Европейски научни мрежи“ към Министерството на образованието и науката.
Началото на проекта е поставено през месец октомври 2020 година. Той е с продължителност 2 години и се осъществява съвместно с университета в Орхус, Дания, в Съри, Великобритания, с партньори от Гърция и други световни учени.
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието „Бойкот на магазините“ се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...