Селото е създадено през 1570 година. Къщите са кирпичени, от камък, кал, дърво и слама, строени около Втората световна война. Долене означава камък, оттук идва и името на селото. Днес от къщите са останали части от стени, рухнали покриви, тук-там зидове, отвсякъде заобиколени от зелена трева и много пъстри цветя. Картината изглежда нереалистично. Всеки посетител сякаш попада в приказка от минали времена. Очарованието на мястото веднага грабва туристите. Още при табелата усмихнати млади момчета посрещат всеки гост с домашно приготвени сок и баница. Безплатно.
През 1858 година в Долене е построено училище, 30 ученици са го посещавали, те са учили до 4-то отделение, което днес отговаря на гимназиално образование. В началото на 18-ти век, 1805 година е изградена и черквата „Св. Богородица“, която е добре запазена и е отворена през уикендите. В средата на 18-ти век в селото са живеели около 800 жители, днес са 14 човека, заедно с тези от Горчево. Всичко това ми разказва младият Георги Юруков с корени от Долене, който посреща и развежда гостите из селото. Оказва се, че предприемчивият българин Стефан Липийски решава да възроди живота в Долене, да превърне селото в прекрасно място за туризъм. Преди три години започва малко по малко да реализира своите идеи. Успява да привлече в екипа си млади хора между 20 и 30 години с корени от село Долене. Мотивира ги и те се връщат на село, за да реализират една мечта.
„Моите баба и дядо си живеят още тук. Те са на 90 години. Майка ми им помага. Оцеляват хората. Аз реших да се върна, моите корени са от Долене. Възстановихме къщата. Имаме интернет, цифрова телевизия, удобства. Приятно ми е да съм тук, израснал съм в Долене. Благодетелят на селото ми предложи и аз приех“ – разказва Георги Юруков. В Долене работят около 20 човека персонал, все млади хора. Многото цветя се поддържат от жени, които се занимават само с това. Цветята, предимно хризантеми и мушкати, са засадени между два зида, запълнени с пръст. Има специлно изградена напоителна система, капковото напояване е в цялото село. Поливната вода е от сонда. Има и питейна вода.
Освен зелените площи и килимите от цветя, много новоизградени водоскоци и водопади допринасят за приятната атмосфера в Долене. „Изградихме ги сега. В проекта има заложени още два водопада. Те са изкуствено направени, с лепещи камъни, но много ефектни. Като краен продукт търсим уютен тип туризъм, сред тишина, спокойствие и красота. Идват гости от цяла България и ахват. Долене ще се развива като спокойно място за туризъм. Който е ценител на тихите и спокойните места – Долене е неговото място за отдих“ – допълни още Георги Юруков.
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..