Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български паметници в Скопие са в недобро състояние

„Република Северна Македония е член на Международната конвенция за военните паметници и отделя бюджет, с който да ги поддържа. Държавата добре поддържа всички военни паметници, освен българските“ – категоричен е Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“. 

Според  Виктор Стоянов, общото състояние на българските паметници и паметни знаци в Северна Македония е задоволително, но има някои паметници, които не се поддържат, защото те не са пряко български, като паметникът на Гоце Делчев в град Скопие.

„Гоце Делчев има два паметника в Скопие. Този, който не е поддържан и е в много лошо състояние, дори няма табела кой е човекът на паметника. Този паметник е направен с български дарения, тоест, той е свързан с България и затова умишлено властите в Скопие не го поддържат. Това е пряка отговорност на кмета на Скопие“ – уточни още Виктор Стоянов.

Виктор Стоянов съобщи, че е започнало разрушаването и на друга българска инвестиция – бутафорния кораб - ресторант на бреговете на Вардар, в центъра на Скопие. Разрушава се и още един паметник на културата в македонската столица, който е пряко свързан с България – това е старата спортна зала, която е също дарение на България за Скопие след голямото земетресение. 

„Голямата цел на Скопие е да не остане нищо българско. Поради тази причина, ще се съберем младежи и ще почистим паметника на Гоце Делчев в Скопие, който е в окаяно състояние – целия е издраскан с графити, няма и табелка кое е това лице, а това е национален герой на тази държава, който е и в химна на тази държава“ – сподели още председателят на Фондация „Македония“. Той уточни, че другият паметник на Гоце Делчев, който е изграден от македонската държава, е в много добро състояние.

Има и други примери за недоброто състояние на български паметници в Република Северна Македония.

Виктор Стоянов съобщи още, че Фондация „Македония“ подготвя проект за издигане на паметник в цял ръст на българина от Ресен, Андрей Ляпчев. Идеята е той да бъде поставен в центъра на София.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:


Създаване на Асоциация на българите в Република Северна Македония е една от новите инициативи на Фондация „Македония“. Вече има учредена такава в Струга, наречена на "Братя Миладинови". Идеята е във всеки македонски град да има такива български дружества.

„Хората започнаха да преборват страха, така да се каже. Има вятър на промяната, това трябва да продължи. Стъпката е да бъдат създавани нови български дружества от хора, които са активни граждани на своята държава Северна Македония – бизнесмени, лекари, юристи, хора, които са гръбнака на обществото. Имаме огромен брой такива хора, които имат българско самосъзнание, които са готови да излязат от сянката на страха и да покажат ясно на македонското общество, че там има българи и те са значителна част от това общество“ – коментира още Виктор Стоянов.

Той коментира и хода на другите две кампании – „Изпрати българска книга в Македония“ и „Да върнем костите на цар Самуил“. Втората инициатива е спряна засега, поради липсата на редовна правителство в България. А по отношение на втората – над 6 000 души вече са получили български книги, като амбицията е, през следващите 5 години, над 200 000 български семейства в Северна Македония да получат поне по една българска книга.

Подробностите можете да чуете в продължението на разговора с Виктор Стоянов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53