„Към днешна дата 100 пациенти са хоспитализирани в МБАЛ-Благоевград с COVID-19. Девет от тях са в реанимация в по-тежко състояние, само едно реанимационно легло е свободно. Усеща се натоварване на системата. Ще отбележа, че само вчера през рентгеновото отделение на болницата са преминали над 230 човека, от които на 150 са направени графии и една голяма част от тях са с пневмонии. Забелязва се покачване на болните“ - това обобщение направи д-р Огнян Митев, директор на МБАЛ – Благоевград. По думите му хоспитализираните в лечебното заведение са по-млади хора. Сред болните има и трима ваксинирани, които са в инфекциозно отделение. Един от тях е с множество придружаващи заболявания. Болничният шеф уточни, че почти всички пациенти, които са хоспитализирани не са ваксинирани. Има всички необходими медикаменти за лечение на болните, При ръст на новопостъпили пациенти има готовност отделението по кардиология да приема болни с covid-19.
„За момента ситуацията е сериозна, но е под контрол. Надявам се постепенно да падне броя на заразените, но всичко това зависи от нас – процентът на ваксинираните, от спазването на противоепидемичните мерки. По отношение третата доза ваксина, 100% се доверявам на това, което учените в тази област казват и съм готов да направя трета игла“ – каза д-р Огнян Митев, директор на МБАЛ-Благоевград.
Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 ч. на 22-ри март. Фокусът на кампанията са влажните зони в България и безценната роля, която играят за поддържането на екосистемите. За да продължат..
Усукването на бели и червени конци е запазена традиция в България. Първият ден на пролетния март месец е посветен на мартеницата и Баба Марта. Има много поверия и предания за образа й, каза Тоьо Христов от Националния етнографски музей. Баба Марта е женски митичен персонаж от българския фолклор. В народните вярвания тя е..
В самоковското село Драгушиново Тодоровден се отбелязва и с приготвянето на курбан от речни раци - т. нар. "рачник". Историята на рачника е тясно свързана с историята на черквата „Св. Теодор Тирон“ в селото. Храмът е съграден през далечната 1868 г. и на няколко пъти е отнасян от бурните води на Искъра. Това разказа кметът на селото Георги..
За десета поредна година фолклорният фестивал „Зимна приказка в Пирин" дава сцена на самодейци от цялата страна, както и от Сърбия, Северна Македония и далечно Мароко. Събитието, което е чакано, се организира от Български фолклорен център „Нестия". В читалищата на Банско и Добринище на 7 и 9 март ще се съберат десетки народни изпълнители,..
Четвърти бойкот на големите търговски вериги е обявен за днес. За втори път ще има бойкот и срещу банките. Според организаторите на събитието, при последния бойкот на 27 февруари, големите хранителни вериги са „бойкотирали „бойкота на българите“ с промоциите, които пуснали в тези дни“. В останалите дни без бойкот, цените са били повишени видимо...
Финансовата децентрализация за общините, финансовото обезпечение на инфраструктурните проекти по места и готовността на местните власти за въвеждане на еврото. Това са част от темите, поставени от кметовете на общото събрание на Националното сдружение на общините в България. „България е една от малкото държави, в която няма финансова децентрализация..
През месец март отбелязваме прехода от зима към пролет и събуждането на природата с връзването на мартенички. Легендата зад мартениците и Баба Марта е богата на символика, която отразява вярванията на древните и тяхната дълбока връзка с природата. Но освен тази символика съществуват и много забавни народни приказки за баба марта и сърдития й..