Негово Преосвещенство Белоградчишкият митрополит Поликарп отслужи първата света Литургия при освещаването на новопостроения в с. Невестино храм, носещ името „Св. великомъченик Теодор Тирон“. Храмът е построен на доброволни начала от Благой Ваташки и Виолетка Иванова за 7 години. Около 1 тон желязо е използван за построяването на параклиса и камбанарията по подобие на желязната черква „Св. Стефан“ в Истанбул. Ето част от споделеното от Виолетка и Благой, минути преди освещаването на параклиса.
Благой Ваташки: На нас това ни е било в душата и в сърцата от много време. Когато се събрахме, решихме да изградим параклис със собствени средства, а който има желание, може да помогне. Това стана през 2014 г. Основното, като работа, като финансови средства, ние с Виолетка сме събрали. Започнахме да строим. Правихме го с много желание, много обич и много любов. И въпреки, че е много труд, не ни е било тежко никога. Първата копка на основите направихме през пролетта на 2015 г. Събрахме се всички, цялото семейство, и моето, и нейното, и направихме първата копка. Всичко тук е направно от желязо, занаятът ми е такъв, железарски. Архимандрид Исаак най-вече това му беше на сърце, че ще имаме железен храм в България, и то в Кюстендилско.
Виолетка Иванова: Мястото е оброчище от много години. Тук има кръст, тук се събирахме цялото село, бабите, майките готвеха постни ястия. На Тодоровден се готви постно. Така си остана. На Петковден и на Тодоровден да имаме тук курбани. Обаче направиха в центъра на селото черквата „Св. Петка“ и тук остана празно място за нашия параклис.
Благой Ваташки: Този кръст, дори и най-възрастните хора не знаят откога е. Много отдавна. Беше малко занемарен тук, в треволяците. Но ние го възстановихме. Оброчищата, те са ни спасили вярата. Нашите предци са били герои.
Виолетка Иванова: Чувстваме се много щастливи, защото сме направили този храм, за да могат всички християни да го посещават. Искаме най-хубавите неща – да бъдем здрави, разумът ни да бъде много добър, да се разбираме и да се обичаме. Не мога да повярвам колко много хора дойдоха тук.
Благой Ваташки: Винаги съм пожелавал на хората здраве и здрав разум. Бог ни е създал по свой образ и подобие. И ние трябва да се обичаме помежду си, по този начин обичаме и Бога. Това, което ме радва най-много - ние ще оставим храма след нас, за хората. Но това уважение, което колегите ми, познати изпитват към Бога и нас, че сме създали този храм, от това повече не искам. Аз не искам да съм известен. Много хора идват, радват се, просто излъчването им е божествено. Това за нас е най-голямата награда.
Чуйте ги в репортажа на Елизабет Александрова:Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..