Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осветиха храм в с. Невестино

Негово Преосвещенство Белоградчишкият митрополит Поликарп отслужи първата света Литургия при освещаването на новопостроения в с. Невестино храм, носещ името „Св. великомъченик Теодор Тирон“. Храмът е построен на доброволни начала от Благой Ваташки  и Виолетка Иванова за 7 години. Около 1 тон желязо е използван за построяването на параклиса и камбанарията по подобие на желязната черква „Св. Стефан“ в Истанбул. Ето част от споделеното от Виолетка и Благой, минути преди освещаването на параклиса.

Благой Ваташки: На нас това ни е било в душата и в сърцата от много време.  Когато се събрахме, решихме да изградим параклис със собствени средства, а който има желание, може да помогне. Това стана през 2014 г. Основното, като работа, като финансови средства, ние с Виолетка сме събрали. Започнахме да строим. Правихме го с много желание, много обич и много любов. И въпреки, че е много труд, не ни е било тежко никога. Първата копка на основите направихме през пролетта на 2015 г. Събрахме се всички, цялото семейство, и моето, и нейното, и направихме първата копка. Всичко тук е направно от желязо, занаятът ми е такъв, железарски. Архимандрид Исаак най-вече това му беше на сърце, че ще имаме железен храм в България, и то в Кюстендилско.

Виолетка Иванова: Мястото е оброчище от много години. Тук има кръст, тук се събирахме цялото село, бабите, майките готвеха постни ястия.  На Тодоровден се готви постно. Така си остана. На Петковден и на Тодоровден да имаме тук курбани. Обаче направиха в центъра на селото черквата „Св. Петка“ и тук остана празно място за нашия параклис.

Благой Ваташки: Този кръст, дори и най-възрастните хора не знаят откога е. Много отдавна. Беше малко занемарен тук, в треволяците. Но ние го възстановихме. Оброчищата, те са ни спасили вярата. Нашите предци са били герои.

Виолетка Иванова: Чувстваме се много щастливи, защото сме направили този храм, за да могат всички християни да го посещават. Искаме най-хубавите неща – да бъдем здрави, разумът ни да бъде много добър, да се разбираме и да се обичаме. Не мога да повярвам колко много хора дойдоха тук.

Благой Ваташки: Винаги съм пожелавал на хората здраве и здрав разум. Бог ни е създал по свой образ и подобие. И ние трябва да се обичаме помежду си, по този начин обичаме и Бога. Това, което ме радва най-много - ние ще оставим храма след нас, за хората. Но това уважение, което колегите ми, познати изпитват към Бога и нас, че сме създали този храм, от това повече не искам. Аз не искам да съм известен. Много хора идват, радват се, просто излъчването им е божествено. Това за нас е най-голямата награда.

Чуйте ги в репортажа на Елизабет Александрова:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21