От 15 години Рукие Изирова от подгорското село Яворница посреща туристи в района на ПП „Беласица. Тя е собственик на къща за гости.
Водещ: Как започнахте да се занимавате със селски туризъм?
Рукие Изирова: 14, 15 години работя в къщата за гости и посрещам гостите на ПП „Беласица“. Пристъпих боязливо към този вид бизнес и дори не го смятах за бизнес в началото. Не вярвахме. Особено в село като нашето, в което няма атракции, освен хубавият въздух, хубавата вода, изобилието на билки, неизследваната още планина Беласица, така привлекателна за туристите. Всичко това са предимства. И действително успях. Лично за себе си говоря. Кандидати имаше много да се занимават. Всички политици в началото ни чертаеха светло бъдеще с европейски проекти. До мен лично проекти не достигнаха, но все пак съм доволна от това, което правя. Изключвам икономическата страна на въпроса. Тя не е без значение. Но това, че контактувам с различни хора, това че им доставям удоволствие с местните храни и гозби, които те много харесват и предпочитат, средата, в която се намирам, ми помага самата аз и да се обогатявам, и да прекарвам времето, старините си по-спокойно и по-разнообразно.
Водещ: Какъв е профилът на туистите, които посещават ПП „Беласица“?
Рукие Изирова: Като кажем туризъм мислим, че това са само хората, които обичат планината. Има различни хора, високообразовани, които искат да посетят планината, да почиват спокойно в една къща за гости при добри условия, които се старая да създавам. Не мога да кажа, че е идеално. Идват и обикновени планинари. Аз се опитвам да задоволя всички техни желания по отношение на храната, на интересите. Интересно им е да чуят разкази за този край, стремя се да бъда кратка, да не им отнемам много време, но все пак да опознаят района. Някои от тях много често ги виждаме от екрана на теревизора, заемат големи обществени постове, но са посещавали моята къща. Това ми носи радост.
Водещ: Последната година и половина в пандемия каква беше за вас?
Рукие Изирова: Трудна година както за всички, така и за мен. Но аз не спрях през този „глух“ период за туризъм да се занимавам със собствената си къща. Ремонти, поправки, успях да обогатя с някои неща базата, която имам. Трудно е, защото трябваше да спазваме всички мерки, отваряне, затваряне. Аз се постарах да бъда максимално обезопасена, и стаите, и аз самата. Грижих се за гостите, спазвах всички противоепидемични мерки. Районът ми е много голям, не идват толкова много гости наведнъж – 20, 30, за да има опастност от струпване. Когато е забранено, не посрещам гости. Когато е разрешено, посрещам минимален брой. Бих искала да споделя, че бюрокрацията за помощите за бизнеса е много голяма. Аз се отказах да кандидатствам. Не съм подавала документи. Справям се сама.
Разговорът с Рукие Изирова продължи с рецепти за кулинарни изкушения, характерни за село Яворница. Например сарми от пишало и мариновани корнишони. Научихме тайната на бабината лесна лютеница с бяло вино, и още много интересни и вкусни местни гозби и печива. Според Рукие Изирова всяко ястие трябва да се готви бавно, зеленчуците да са от собствената градина , месото от проверени производители, освен билките да се добави щипка обич – тогава всяко ядене става вкусно.
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..