Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рукие Изирова от Яворница: „Гостите на ПП „Беласица“ ми носят спокойствие, разнообразие и много радост“

7
Рукие Изирова
Снимка: Радио Благоевград

От 15 години Рукие Изирова от подгорското село Яворница посреща туристи в района на ПП „Беласица. Тя е собственик на къща за гости.

Водещ: Как започнахте да се занимавате със селски туризъм?

Рукие Изирова: 14, 15 години работя в къщата за гости и посрещам гостите на ПП „Беласица“. Пристъпих боязливо към този вид бизнес и дори не го смятах за бизнес  в началото. Не вярвахме. Особено в село като нашето, в което няма атракции, освен хубавият въздух, хубавата вода, изобилието на билки, неизследваната още планина Беласица, така привлекателна за туристите. Всичко това са предимства. И действително успях. Лично за себе си говоря. Кандидати имаше много да се занимават. Всички политици в началото ни чертаеха светло бъдеще с европейски проекти. До мен лично проекти не достигнаха, но все пак съм доволна от това, което правя. Изключвам икономическата страна на въпроса. Тя не е без значение. Но това, че контактувам с различни хора, това че им доставям удоволствие с местните храни и гозби, които те много харесват и предпочитат, средата, в която се намирам, ми помага самата аз и да се обогатявам, и да прекарвам времето, старините си по-спокойно и по-разнообразно.

Водещ: Какъв е профилът на туистите, които посещават ПП „Беласица“?

Рукие Изирова: Като кажем туризъм мислим, че това са само хората, които обичат планината.  Има различни хора, високообразовани, които искат да посетят планината, да почиват спокойно в една къща за гости при добри условия, които се старая да създавам. Не мога да кажа, че е идеално. Идват и обикновени планинари. Аз се опитвам да задоволя всички техни желания по отношение на храната, на интересите. Интересно им е да чуят разкази за този край, стремя се да бъда кратка, да не им отнемам много време, но все пак да опознаят района. Някои от тях много често ги виждаме от екрана на теревизора, заемат големи обществени постове, но са посещавали моята къща. Това ми носи радост.

Водещ: Последната година и половина в пандемия каква беше за вас?

Рукие Изирова: Трудна година както за всички, така и за мен. Но аз не спрях през този „глух“ период за туризъм да се занимавам със собствената си къща. Ремонти, поправки, успях да обогатя с някои неща базата, която имам.  Трудно е, защото трябваше да спазваме всички мерки, отваряне, затваряне. Аз се постарах да бъда максимално обезопасена, и стаите, и аз самата. Грижих се за гостите, спазвах всички противоепидемични мерки. Районът ми е много голям, не идват толкова много гости наведнъж – 20, 30, за да има опастност от струпване. Когато е забранено, не посрещам гости. Когато е разрешено, посрещам минимален брой. Бих искала да споделя, че бюрокрацията за помощите за бизнеса е много голяма. Аз се отказах да кандидатствам. Не съм подавала документи. Справям се сама.

Разговорът с Рукие Изирова продължи с рецепти за кулинарни изкушения, характерни за село Яворница. Например сарми от пишало и мариновани корнишони. Научихме тайната на бабината лесна лютеница с бяло вино, и още много интересни и вкусни местни гозби и печива. Според Рукие Изирова всяко ястие трябва да се готви бавно, зеленчуците да са от собствената градина , месото от проверени производители, освен билките да се добави щипка обич – тогава всяко ядене става вкусно.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21