Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Нощ на прилепите“ 2021 в музея

   За седма година Регионалният исторически музей в Благоевград се включва в международната инициатива „Нощ на прилепите“. Проявата, която вече е надскочила „Стария континент“ и се организира в повече от 30 държави, сред тях и България, има за цел да запознае възможно най-много хора с уникалния начин на живот и голямото значение на едни от най-интересните животни на планетата – прилепите.

  По този повод днес в залите на музея беше открита изложба „Натура 2000 в България“, показваща фотоси на едни от най-ценните и красиви природни места у нас, също и на редки видове, съхранени в обхвата на тази най-мащабна координирана мрежа за опазване на природата.

  Организаторите на събитието, в партньорство със сдружение „Зелени Балкани“, осъществиха и презентация на тема „Прилепите по света и у нас“ с интересни факти за тайнствения им свят. Както е известно, в България се срещат 33 от съществуващите 35 вида прилепи за Европа, всички защитени от Закона за биологичното разнообразие. Освен че не са страшни, те се оказват и много полезни, тъй като голяма част от насекомите, с които се хранят, са вредители в селското стопанство, а прилепите в градовете помагат в борбата с комарите. Добре е още да се знае, че един от начините да опазваме и над 6000-те пещери у нас е ако в тях има прилепни колонии. 

  В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с Тоня Маринова, уредник в отдел „Природа“ на Регионалния исторически музей в Благоевград и Елена Стоева от екипа на „Зелени Балкани“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33