Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Рестартирай Европа": 70 % от населението в ЕС е ваксинирано

Ваксиниране в центъра за имунизации към УМБАЛ "Света Анна"
Снимка: болница Света Анна

Последна в класацията на европейските държави по напредък на ваксинирането е България. Голяма част от българите все още са скептични по отношение на ваксините, въпреки нашествието на Делта-мутацията на коронавируса.

Резервирани към имунизацията срещу COVID-19 са и повечето от анкетираните жители на Благоевград.

И ако в някои европейски страниq като Дания и Швецияq вече се разхлабват меркитеq заради високия дял на имунизирани –  над 80 и над 70 процента от възрастното население, то в България ситуацията е коренно различна. Само една пета от пълнолетното население на страната ни е напълно ваксинирано, а тези, които не са имунизирани и заявяват, че няма да го направят, съставляват дял от 45%. Броят на новите инфекции нараства. За съжаление, дебатът „за“ и „против“ ваксините в България се задълбочава, споделя с огорчение общопрактикуващият лекар д-р Дафина Тачова, която работи в медицинския център „Симпатия“ – „зелен коридор“ за имунизация в Благоевград. Тя и нейните колеги разясняват и помагат на всеки пациент за избора на ваксина, като апелират повече хора да бъдат отговорни и да се имунизират.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Психологът Денис Никифоров за справянето със стреса от пожарите и значимостта на младите хора за развитието на Благоевград

На 10 август в студиото на Радио Благоевград в предаването „Ефир за приятели” с водещ Мариана Попова, гостува Денис Никифоров – психолог и треньор по личностно и творческо развитие, редовен докторант по позитивна психология към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и психолог към Младежки център – Благоевград. Ключов акцент от разговора беше..

публикувано на 15.08.24 в 12:56

Искра Стоилова: Занаятчийското изделие има душа и носи положителна емоция

Искра Стоилова е от онези млади българи, които следват мечтите си без да късат връзка с корените си. Тя е сарач по професия, авантюрист по сърце и вдъхновител по призвание. Защото всичко, което прави има за цел да вдъхновява и да зарежда с добра енергия. Именно заради това, преди години, тя и съпругът й превръщат старата и изоставена плевня в..

публикувано на 14.08.24 в 17:19

Българското неделно училище във Варшава, Полша

Симеонка Велева е преподавател с почти 20 години трудов стаж. Неразделна част от професионалния ѝ опит е работата с деца. От 2011 г. преподава в Българското неделно училище „Дора Габе“ във Варшава, Полша. Неделното училище в полската столица се посещава от около 45-50 деца. От три години има открит филиал в Краков, където учениците са от 12 до 15..

публикувано на 14.08.24 в 10:34

Двете лица на войната в Украйна

С експерта по международни отношения проф. д-р Нина Дюлгерова коментирахме случващото се в Украйна. Настъплението на руските войски е отдавна коментирана тема. В последните дни първо място в информационните емисии заемат действията на елитни украински части на територията на Русия. Според последните данни украинските войски са завладели около 1000..

публикувано на 14.08.24 в 09:55
Георги Георгиев

В реализирането на проекти за 200 млн. лв. кметовете ще покажат своята продуктивност

През краткия си политически живот 50-ото Народно събрание успя да създаде редица добри и работещи законопроекти. С най-голяма значимост за всички е Законът за държавния бюджет, който осигури финансиране от близо 2000 милиона лева за различни проекти в област Благоевград. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Георги Георгиев, народен представител от..

публикувано на 13.08.24 в 13:43

Възход на спорта: България на 26-о място в олимпийската класация

България приключи Олимпиадата в Париж с 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови медала и на 26-о място от 206 държави, които участват. Олимпийските ни медалисти Боряна Калейн и Семен Новиков бяха  българските знаменосци на закриването на игрите. Около 70 000 зрители се събраха на "Стад дьо Франс" за закриването на 33-те летни олимпийски игри..

публикувано на 12.08.24 в 10:10

Защо загиват българските села?

Защо загиват българските села - о тговор получаваме от разговора с Ирина Йовчева председател на създаденото преди две години читалище „Пробуждане 2022“  в село Шипочано, община Кюстендил.   Селото е разположено в западните склонове на Конявската планина. Съществува от векове, но сегашното му състояние не е добро. Подробности научаваме от..

публикувано на 12.08.24 в 09:48