Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Генчев: Книгата „Хроники на доброто“ помага на обществото да разбере гражданските организации

Книгата Хроники на доброто“ помага на обществото да види и да разбере гражданските организации. Това е важно, защото доверието в гражданските организации в България продължава да бъде ниско, сочи изследване на „Алфа рисърч“ от миналата година. Ние сме и на едно от последните места в Европа по брой доброволци“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Георги Генчев от неправителствената организация „Програмен и аналитичен център за европейско право“ и ръководител на екипа на Информационния портал за неправителствените организации в България. В продължение на близо две години на НПО Портала бяха публикувани 102 разказа за 102  граждански организации. В книгата са представени 30 от тях. Автори на историите са шестимата регионални кореспонденти на НПО ПОРТАЛА  – Диана Желязкова, Елена Тилова, Паулина Гегова, Петя Генова, Росинка Проданова и Цвета Ненова. Търсено е максимално разнообразие на населените места и сферите,  разказани са много човешки съдби, споделен е интересен опит, постижения и провали, открити собствени формули за успех. Петте разказа в книгата за организации от Югозапада са за: Международни инициативи за сътрудничество - град Разлог, Съюза на българските спасители - град Сандански, Фондация „Сийдър“, която работи на територията на община Кюстендил, „Ветеринари в действие“  в с. Баничан и Националната мрежа на здравните медиатори с примери от региона. „Удовлетворена съм от това професионално предизвикателство. Смислено занимание е да откривам и разказвам за доброто в различните му проявления, да срещам хора, които имат ясна кауза, които показват, че у нас българите могат да работят и организирано, и целенасочено, и в партньорство, независимо от  разделението в обществото“, сподели Росинка Проданова пред Бойка Браткова. Според проучването, което НПО ПОРТАЛА направи за степента на удовлетвореност на гражданските организации от работата с кореспондентите, близо 77 % от тях  са разбрали по-добре кое от дейността на организацията е интересно за хората извън организацията. За 68 % от анкетираните работата с кореспондентите е била повод за равносметка за дейността на организацията и резултатите от нея. 39 % се чувстват по-подготвени за бъдещи срещи и интервюта с журналисти. Отзвукът от материалите е бил най-силен сред екипа на организацията (73%), сред хората, с които работи организацията (73%), колеги от други НПО (46%). Интерес от журналисти от други медии вследствие на публикациите са посочили 43% от анкетираните.

Премиерата на книгата „Хроники на доброто“  се състоя в град Пловдив по време на заключителното събитие по проекта „За гражданите и техните организации“ с финансова подкрепа на Фонд „Активни граждани България“ . Книгата е налична и в електронен формат:

https://www.ngobg.info/uf/documents/2478594927/hroniki-na-dobroto.pdf.

На сайта на НПО - ПОРТАЛА (https://www.ngobg.info) могат да се прочетат всички разкази на всеки един от шестимата кореспонденти.

 „Щастлив съм, че имаме финансиране за още две години, ние ще продължим да представяме организации и ще търсим начини да им помагаме“, споделя с удовлетворение  Георги Генчев. 

Цялото интервю с Георги Генчев и Росинка Проданова – чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16