Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български военни гробища в Северна Македония са осквернени

Българското военно гробище на гара Дреново, в Република Северна Македония, е осквернено - информира Фондация „Македония“. На публикувани снимки в интернет ясно се вижда как покрай гробовете се изгражда магистрален път. Костите на нашите воини са унищожени и това не е първото българско гробище в Република Северна Македония, което е обект на вандалски прояви.

„Две български военни гробища са направо унищожени. Те се намират на около километър едно от друго, на около 5 километра от град Кавадарци в Република Северна Македония. Гробищата са от Първата световна война и са на над 400 български войници, които са загинали за свободата на българите в Македония, тъй като тогава по-голямата част от населението на Вардарска Македония се е определяло като българско“ – съобщи за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.

Той уточни, че първото гробище е на Първа полева болница към 8-ма Тунджанска дивизия. Там са погребани млади български войници от Хасково и Ямбол.

„Костите им са били там в продължение на над 100 години. През 2018-2019 г., властта в Северна Македония съвсем умишлено, прекарвайки трасето на строяща се и в момента магистрала, унищожава напълно техните кости. От това гробище е останал само паметният знак, който е от масивен камък с надпис върху него, че това е военно гробище на Първа полева болница. Паметният знак се намира на ръба на 30-метрова пропаст и има опасност и самият паметен знак да бъде унищожен“ – съобщи още Виктор Стоянов.

Другото гробище е при гара Дреново. Там са погребани 193 български войници и офицери на площ около 2000 кв. метра. Цялата тази площ в момента е заета от трасето на магистралата, която минава на метри от паметния знак. До голяма степен там паметният знак е оцелял, защото се намира в частен терен и собственикът пожелал той да бъде запазен. Самите кости и там са унищожени напълно, както и при първото гробище.

„Властта в Северна Македония знае за тези гробища, защото те са регистрирани и в Министерство на отбраната в България и в годините на нашите официални отношения са маркирани като официални военни гробища. Тоест, тук не можем да говорим за някакво случайно събитие, за незнание, че тези паметници съществуват. Това означава, че отношението на властта в Скопие е умишлено вражеско“ – категоричен е председателят на Фондация „Македония“.

Той сподели, че вече има реакция от българската страна. България започва свое разследване. Фондация „Македония“ очаква и ООН да извърши разследване за нарушение на Женевската конвенция от страна на Република Северна Македония. Очаква се реакцията и на европейските институции.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38