Европейският парламент прие резолюцията относно пътната безопасност на ЕС. В нея се посочва, че над 22 хиляди души умират по пътищата на ЕС всяка година, а около 120 000 са сериозно ранени.
Според последните отчетени данни най-безопасните пътища остават тези на Швеция. В Румъния се отчита най-високатасмъртност за 2020 г. Смъртността за България възлиза на 67 случая на милионжители през 2020 г., а средната смъртност за ЕС е 42 случая на милион жители.
Докладчикът на Европейския парламент Елена Кундура заяви, че положението е извънредно и че Европарламентът призовава за незабавни действия и постигане на добри резултати, така че до 2030 година смъртните случаи да бъдат намалени наполовина. „Отсега нататък трябва да прилагаме нов цялостен подход. Това е така нареченият подход на безопасната система. В основата на този подход трябва да се избягват максимално тежките наранявания и смъртните случаи. Винаги са възможни човешки грешки, но трябва да се разработят безопасни превозни средства, както и безопасна пътна инфраструктура. Необходима е също така и силна система на здравеопазване, за да се постигне тази цел“, подчертава докладчикът.
В него са изложени основните фактори, допринасящи за тежки наранявания и смъртни случаи по пътищата, предлагат се мерки на европейско и национално ниво. Подчертано е, че са необходими и средства на европейско и национално равнище като за целта трябва да се използват всички налични финансови инструменти като Фонда за устойчивост и възстановяване.
„Скоростта убива! Дори в градове, където има много пешеходци и велосипедисти, максималната горна граница за скоростта продължава да е 50 км. Има драстична разлика между градовете, които предвидиха ограничение за скоростта от 30 км, и онези, които не са предвидили такова ограничение“, заяви Кундура и призова от името на евродепутатите Европейската комисия да въведе ограничението от 30 км в час за всички градове в Европа. Тя изтъкна, че трябва да има нулева търпимост към шофирането в нетрезво състояние или под въздействието на наркотици.
Европейският парламент изтъкна необходимостта от нов европейски орган за пътна безопасност, както и да се въведе европейска година на пътната безопасност, с цел информиране на гражданите за визията „Нулева смъртност“.
Комисар Хелена Дали увери, че Европейската комисия приветства този важен доклад, посветен на пътната безопасност. Тя изтъкна, че смъртността по пътищата е спаднала до безпрецедентните 17 процента през 2020 година, но това до голяма степен се дължи на пандемията от COVID-19.
Хелена Дали припомни, че стратегията „Нулева смъртност“ е съвместна отговорност – от местните, регионални и национални власти до полицията и службите за пътна безопасност, от производителите на автомобили до продавачите на използвани автомобили.
Комисар Дали изтъкна, че Еврокомисията е създала Харта за пътната безопасност – огромна мрежа от над 3 хиляди неправителствени организации и отделни лица, пряко свързани с пътната безопасност.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..