Юбилеят бе отбелязан с представяне на една специална документална изложба, която проследява първите стъпки на киното в България. „Изложбата е изключително образователна, с много богат, интересен архив, илюстрирани са всички знакови събития, свързани с навлизането на киното в България. Към тази изложба има архивно-документален филм „Пристигането на влака на киното в София“, който е достъпен в YouTube канала на Факултета по изкуствата и отделно може да се гледа в YouTube. Когато отпаднат мерките, самата изложба може да се разгледа в 8-ми корпус на университета“ – това каза за радио Благоевград доц. д-р Ирина Китова, преподавател в катедра „Телевизионно и кино изкуство“ във Факултета по изкуствата.
Доц. д-р Ирина Китова е възпитаник на тази катедра и е завършила втория випуск от 1993 г. „Животът ми е свързан както с преподаването в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград, така и с правенето на филми, на културни проекти, развитието на мрежите от кина и всъщност аз съм живото доказателство, както и още много бивши студенти и колеги, които действат в този пласт на културното поле“ – допълни доц. д-р Ирина Китова. Специалностите обхващат целия спектър – режисура, операторско майсторство, монтаж, продуцентство и актьорско майсторство. „Цялото това културно поле е застъпено като образование вече 30 години. Имаме много сериозна докторантска програма, в която много хора защитават изключителни научни разработки. Имаме магистърска програма „Театрална режисура“. Устойчивото развитие през годините бележи това разширяване по отношение на специализациите. Интересът е голям към всяка една нова специалност, както и към тези, които са си от създаването на катедрата. Интересът е устойчив, ние имаме изключително талантливи студенти, които после се реализират по прекрасен начин като професионалисти и това е голямата атестация за тези 30 години“ – каза още доц. д-р Ирина Китова.
Студентите от катедрата участват във Фестивала на изкуствата по повод 45 години от създаването на ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград със специални премиери на три филма, които са създадени в ситуация на пандемия, „чисто топли“ от 2020 г. и 2021 г. „Искам да поздравя студентите за куража и за мотивацията да работят, въпреки по-сложните условия, в които се обучават. Филмите са доста добри. Единият е по-експериментален, експресивен, една комедия и един много хубав документален филм представят нашите студенти като работа в екип и така, много хубаво, качествено кино може да видите в рамките на тези онлайн прожекции на премиерите на филмите“ – допълни още доц. д-р Ирина Китова.
Честит юбилей и още много успехи!
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..