Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благоевград вече не е най-скъпият град в България

„След запазване на цените на храните в края на септември и началото на октомври, в края на миналия и началото на новия месец се наблюдава отново възходяща тенденция. Това е доста плавно поскъпване, в сравнение с пазара на услугите и  особено, в пазара на енергийните ресурси“ – съобщи за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ).

При доматите има повишение на цената с над 11%, спрямо 2020 г., при краставиците има понижение със 7% за същия период. Поскъпнали са също –  зеленият пипер с 15%, картофите с над 28%, зелето с 50% и морковите с 48%, спрямо 2020 година.

При плодовете – ябълките са поевтинели с 12 %, спрямо 2020 годината, а бананите със 7 %. Портокалите и лимоните са почти на същите равнища, спрямо миналата година.

При основните хранителните продукти – при сирената и кашкавалите има повишение на цените с над 10%, спрямо същия период на миналата година. Яйцата са поскъпнали с 22%, олиото – с около 33%, брашното с 11%, захарта с 12%, което е следствие на световната тенденция. Същото се отнася и за маслото, което е поскъпнало с около 5%, спрямо нивата от миналата година. С 18% е по-висока цената на пилешкото месо, спрямо 2020 година, свинското месо е поевтиняло с 3%.

„Като цяло динамиката, която се наблюдава при хранителните продукти, е почти незначителна, в сравнение със сферата на услугите. Много мощната конкурентна среда води до сблъсък, до задържане и непроявяване на резки темпове на движение на цените. Аз си бих пожелал и другите пазари, като пазара на енергийните ресурси например, да е в същото конкурентно ниво, както е пазарът на храни. Тогава, може би, нямаше да наблюдаваме тази цени на тока и газа“ – коментира още Владимир Иванов.

Владимир Иванов съобщи още, че Благоевград вече не е най-скъпият град в България.

„Ако проследим цената на захарта – в Благоевград тя е на нива от 1.45 лв., във Варна е 1.50 лв. Така погледната класацията показва, че в момента има градове като Варна и Бургас, които водят класацията, но разликите са много малки. За мен буди интерес фактът, че фасулът в Благоевград продължава да бъде най-скъп. Бяхте шампиони в цената на ориза, сега сте доста по-добре. Брашното продължава да е скъпо в Благоевград. При сирената и кашкавалите също държите по-ниски цени, в сравнение с други градове. Засега, Благоевград се оформя като град в „златната среда“ – съобщи още председателят на ДКСБТ.

Според Владимир Иванов, цената на олиото продължава да държи цена около 3.20 лв. за литър на едро, но на тази цена може да се намери олио и на дребно в някой от по-големите градове. По отношение цената на олиото, в близко бъдеще не може да се прогнозира с точност какво ще се случи, заради цената не тока, който е основен ресурс при производството на олио. Очакванията са нивата да вървят надолу, защото реколтата от слънчоглед е добра, е търсенето намалява.

„Ако настъпи равновесие в пазара на енергийните ресурси, няма да има драстични промени в цените на храните, ще има плавни движения“ – прогнозира още Владимир Иванов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06