Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова: Вирусът на Хепатит А е изключително заразен и устойчив във външна среда

3
Д-р Магдалена Баймакова

„Хепатит А е ваксинопредотвратима вирусна инфекция на черния дроб, който има есенна сезонност и склонност към епидемично протичане. Механизмът на предаване е фекално-орален, т.е. вирусът се отделя с изпражненията.  Попадайки в околната среда и при поглъщане на  заразена вода и храна, както и при много близък контакт с болни лица, е възможно да се инфектираме. Това може да се случи и при хомосексуални контакти. Вирусът е изключително заразен, при много малки частици е възможно да се заразим, проблемът е, че вирусът е устойчив към външната среда. Добре е, че високите  температури и хлорираната вода го убиват“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.


Клинични характеристики на хепатит А. Възможно ли е някои от симптомите да са сходни с тези на COVID-19?   

Хепатит А е от групата на вирусните хепатити, които имат обща рамка на протичане на клинично изявената инфекция.  Тя условно се разделя на 3 стадия. Период преди пожълтяването, период на пожълтяване и период на възстановяване. Всичко това е доста продължително във времето с различна продължителност – около 2 месеца е това боледуване. Точно този период преди пожълтяването – около седмица, някога и малко повече, много често ни затруднява в диагнозата. Особено ако нямаме това мислене, ако не сме разпитали достатъчно добре  пациентът  дали е рисков или ваксиниран за хепатит А и е възможно да се заблудим в диагнозата. Заболяването  започва с температура ,отпадналост мускулни болки, неразположение, гадене, повръщане – както всички инфекции, включително и COVID-19. С  тази разлика, че тук не е налице респираторната симптоматика. Когато настъпи периодът на пожълтяване, тогава пациентите забелязват по-светлите изпражнения, а близките виждат пожълтяването на очите“. По думите на д-р Баймакова тогава пациентът изпада в паника от заразата, че е опасен и търси лекарска помощ. Това е периода на изразената жълтеница с усещане за тежест в черния дроб, придружено с безапетитие и умора. В периода на възстановяване пожълтяването започва да изсветлява, пациентът възвръща своите сили и енергия, но това става по-бавно. Това е една част от клиничните изяви на болестта  - както всички инфекции, така и тук се наблюдават различни по степен фази – лека, средна, тежка инфекция. Възможно е заболяването да бъде без жълтеница, което е най-трудно за диагностициране. По-неприятното е, че при Хепатит А голям процент от случаите, особено в детска възраст, преобладават безсимптомните инфекции.


Ваксина срещу хепатит А

Единствената ефективна профилактика и превенция на инфекциозните болести е ваксината. Особено при вирусните инфекции, за които нямаме ефективно етиологично лечение. За много малко вируси има лекарства, но дори и да ги има ефективността при тях не е толкова голяма – да вземеш хапче и за ден да оздравееш. Когато за едно има начин да бъде предотвратено,  да се избегне срещата с този вирус или да се смекчи тежестта на клиничната картина, по-добре да се направи ваксина. Рисковите групи, при които е задължително да се постави ваксина са  международните шофьори, които се хранят навън и в определени случаи хигиената не може да се спази, работещите в хранително-вкусовата промишленост, наркомани, хомосексуални лица, бездомници, хора с подлежащи чернодробни заболявания. Доброто за този тип хепатит е, че той не хронифицира. Ваксината е препоръчителна за  децата, тъй като при тях  се наблюдава безсимптомна инфекция. Тя може да се постави при деца над 1 година и е достатъчно ефективна и безопасна и може да се комбинира с други ваксини. Препоръчителна е и за бременни жени, които са изложени на повишен риск. Ваксините могат да се поставят от личните лекари, те са хората, които трябва да информират и мотивират. Ваксината не е част от имунизационния календар и се поставя при желание от родителите, които я закупуват.“ Д-р  Баймакова уточни, че е поставила тази ваксина на собственото си дете  след навършване на 1 година, защото е убедена, че това е правилно и иска да и спести излишно боледуване.

Превенция

„Най-важна е личната хигиена, миене на  ръцете с вода и сапун, излизането навън и  избягване посещение на рискови заведения, където нямаме информация за храната. Добре е превантивно да се постави и ваксина срещу Хепатит А. При поява на симптоми да се търси помощта на лекар, а не да прибягва до самолечение“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38