Във фокуса на вниманието ни е едно от най-привлекателните столични пространства за съвременно изкуство – галерия „Аросита”, която става на 30 години. Една история на надеждите и високия вкус след падането на режима и на дистанция от старата организирана система на художествения живот, която върви паралелно, но и съвършено независимо от амплитудите на това интересно, сложно, противоречиво време от най-новата ни история. Тя на практика е и от най-дълго съществуващите галерии в София. Основана е през 1991 г. от Екатерина и Колю Гецови, като в немалка част от активностите си показва произведения на изкуство в стъкло, нещо, което е напълно оправдано, защото Катя Гецова е сред изявените имена в сферата на художественото стъкло. Идеите ѝ естествено прерастват в първия и единствен в България Международен фестивал на стъклото, чиято цел е не само да представя актуалните тенденции в развитието на художественото стъкло, но и образователна. Организираните лекции, уъркшопи и семинари са полезни и обогатяващи за ученици и студенти, специализиращи различни изобразителни изкуства, и разширяват творческия им поглед и познания.
От 2007 година до днес галерист в „Аросита” е Росица Гецова. Освен, че затвърждава вече наложеното име на галерията, тя превръща „Аросита“ във водеща институция за съвременно изкуство у нас, като не само представя нетрадиционните форми, но и открива, поощрява и подпомага млади и малко познати автори.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с нея в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“.
Росица Гецова е родена през 1969 г. в София. Завършила е Национална Художествена Академия, специалност „Плакат”. Работи в областа на визуалните изкуства – живопис, графика, стенопис, скулптура, фотография и графичен дизайн. Тя е с доказано присъствие на българската художествена сцена и е представителен автор за съвременното изкуство у нас. Има осъществени от 1998 г. до днес редица самостоятелни изложби, а също и участия в международни проекти и фестивали. През 2014 г. получава наградата Железен орден за принос в съвременното изкуство.
Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения. Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към..
Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..
Канго джъмпс е един спорт, при който едновременно се забавлявате, докато горите калории. „Това са тренировки, които подпомагат работата на всяка една група“, разказа инструкторът Венцислава Венчова. Тя се занимава със спорт от 21 години. Бивш състезател по карате, вицешампион на България за деца 2006 година. Занимавала се е и с народни и..
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..