Във фокуса на вниманието ни е едно от най-привлекателните столични пространства за съвременно изкуство – галерия „Аросита”, която става на 30 години. Една история на надеждите и високия вкус след падането на режима и на дистанция от старата организирана система на художествения живот, която върви паралелно, но и съвършено независимо от амплитудите на това интересно, сложно, противоречиво време от най-новата ни история. Тя на практика е и от най-дълго съществуващите галерии в София. Основана е през 1991 г. от Екатерина и Колю Гецови, като в немалка част от активностите си показва произведения на изкуство в стъкло, нещо, което е напълно оправдано, защото Катя Гецова е сред изявените имена в сферата на художественото стъкло. Идеите ѝ естествено прерастват в първия и единствен в България Международен фестивал на стъклото, чиято цел е не само да представя актуалните тенденции в развитието на художественото стъкло, но и образователна. Организираните лекции, уъркшопи и семинари са полезни и обогатяващи за ученици и студенти, специализиращи различни изобразителни изкуства, и разширяват творческия им поглед и познания.
От 2007 година до днес галерист в „Аросита” е Росица Гецова. Освен, че затвърждава вече наложеното име на галерията, тя превръща „Аросита“ във водеща институция за съвременно изкуство у нас, като не само представя нетрадиционните форми, но и открива, поощрява и подпомага млади и малко познати автори.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с нея в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“.
Росица Гецова е родена през 1969 г. в София. Завършила е Национална Художествена Академия, специалност „Плакат”. Работи в областа на визуалните изкуства – живопис, графика, стенопис, скулптура, фотография и графичен дизайн. Тя е с доказано присъствие на българската художествена сцена и е представителен автор за съвременното изкуство у нас. Има осъществени от 1998 г. до днес редица самостоятелни изложби, а също и участия в международни проекти и фестивали. През 2014 г. получава наградата Железен орден за принос в съвременното изкуство.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..