Екип от учители и ученици от Благоевградската професионална гимназия „Ичко Бойчев“ се завърнаха от посещение в град Алмада, Португалия. Обменът бе осъществен по програма „Еразъм+“. Проектът, по който работят с училищата партньори от няколко европейски държави е „Споделяне на нашето културно, историческо и артистично наследство“. Ето какво споделиха директорът на гимназията Антон Драгоев и Весела Янчовска, преподавател по английски език.
Весела Янчовска, преподавател по английски език в Благоевградската професионална гимназия „Ичко Бойчев“:
„Едно от предизвикателствата да започнем работа по този проект е не само да се върнем към нашите корени, но и да накараме учениците да осмислят своята идентичност и да проявяват повече интерес към езика, защото езикът отваря врати. Учениците тръгват несигурни, съмняват се дали говорят добре английски, дали ще ги разберат, дали са научили достатъчно... Притеснени са видимо първия ден, след втория ден вече падат бариерите, падат задръжките.
Пътуваше един ученик със СОП. Изключително сме изненадани от неговата креативност, от начина да се справя и да комуникира. Нахъсан, прибира се, показва снимки, разказва, изключително мотивиран. Завързал е приятелства, споделя снимки, споделя опит, споделя много емоции. Ние бяхме изненадани от неговата емоционалност, и не само неговата, разбира се. Такъв е опитът ни и от Испания. Беше много трогателно на раздяла. Сякаш е еднакъв манталитетът, много силна привързаност от приемните семейства към учениците и обратно.
Трудно ни е в период на пандемия да намерим ваксинирани ученици. Това е едно от изискванията, за да пътуват повече ученици. Вече имаме кандидати, от тези, които са пътували. Съгласни са да се ваксинират, ако трябва и три игли, но да тръгнат пак. Защото са се сблъскали с емоцията, с истинското приятелство, с истинската култура. Сега за Франция ще пътуваме трима заради проблема с ваксините.“
Антон Драгоев, директор на Благоевградската професионална гимназия „Ичко Бойчев“:
„Изключително съм щастлив, че успяхме да спечелим този проект по програма „Еразъм“ и се радвам, че в тези трудни времена на пандемия успяваме да осъществяваме мобилностите по проекта. Бих допълнил, че съм изключително радостен от това, нашите ученици да се върнат към своята идентичност и да опазват традициите, но и да ги показват, разпространяват. И да се сблъскат и с традициите на Запада, и с традициите на страни на изток от нас, тъй като те имат характерни свои особености. По този начин да ги приемат и да изпълним завета на ЕС „Единни в многообразието“. Посетихме гр. Алмада в Португалия. Училището, което е наш партньор, е също професионална гимназия. Учениците също са от 8-ми до 12-ти клас. Специалностите са сравнително подобни на нашите. Там също развиват специалност „Автомобилна мехатроника“, „Машини и системи с цифрово програмно управление“, „Компютърна техника и технологии“. Успяхме да направим едно сравнение на материалната им база, на част от учебната програма по отделните специалности и смятам, че това е една добра практика и добър обмен на опит. Бих казал, че не отстъпваме по материална база на гимназията в Португалия и преди това на гимназията в Испания. Тя също е професионална гимназия с подобни специалности. Може би при тях има една по-голяма лъскавост. При нас това все още не е на ниво, но смятам, че в скоро време ще ги настигнем. Учудващото беше, че всички ученици, без значение на каква възраст, от 8-ми до 12-ти клас, носеха маски, преподавателите също носеха маски и така преподаваха.
Предстои мобилност у нас. Започнали сме организацията като цяло. В момента програмата ни е в общи щрихи. Ние се намираме близо до столицата. Това е изключително предимство. Задължително ще направим една екскурзия до София и ще покажем нейните прелести. Плануваме да посетим Националния исторически музей. Това предимство го видяхме в Португалия. Град Алмада е съвсем близо до Лисабон, сторицата на Португалия. Разбира се, нашия град, нашето училище, предвидили сме да поставим на учениците една много интересна задача, свързана с опазване на българския фолклор и запознаване с българския фолклор. Имаме разговори с художествения ръководител на ансамбъл „Пирин“. Задачата е да направим четири отбора ученици, като във всеки отбор ще има представител от различните страни. Да ги научим на два български танца, може би ръченица и едно хоро, специалистите ще кажат. Ще ги облечем в народни носии, за да почувстват българския дух“.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..