Най-голям брой идеи са привлекли темите за демокрацията в ЕС, за климата и околната среда. Това става ясно след втората пленарна сесия на Конференцията за бъдещето на Европа, която обърна внимание на предложенията на младите хора и отчете постигнатия напредък до момента.
Сесията се проведе на 23 октомври в Страсбург и събра граждани, представители на институциите на ЕС, националните парламенти и други организации.
Според съпредседателя на Конференцията Ги Верхофстад на уебсайта на Конференцията са регистрирани около 9 000 идеи и над 15 000 коментара.
По време на онлайн семинар за Конференцията за бъдещето на Европа, евродепутатът Цветелина Пенкова отбеляза, че по повод Конференцията е провела събития в 16 области в България. Целта е да се даде възможност на младите хора да представят своите предложения. Цветелина Пенкова изтъкна, че младежите са се фокусирали основно върху зелената тема и образованието. Те предлагат да се разширят възможностите за развитие на електрическия транспорт. Според младото поколение в България, ЕС трябва да бъде по-ангажиран в сферата на изкуството, като се създаде възможност за връзка между хората на изкуството от цяла Европа.
Според евродепутата Илхан Кючюк колкото по-силен е ангажиментът на европейските граждани, толкова по-трудно ще бъде на политиците да отрекат тези идеи. Илхан Кючюк посочи редица от примери за идеи, които са вече успешно реализирани. „Правото на онлайн работа, което не беше регулирано законодателно, Белгия е една от държавите, която го вкара в своето законодателство. Трудовото законодателство в различни държави се превърна в най-актуална тема.“, допълва Кючюк.
Следващите две пленарни заседания на Конференцията за Бъдещето на Европа ще се проведат на 17-18 декември и 21-22 януари. Тогава ще се разискват препоръките на четирите европейски граждански панела, които ще са приключили работата си.
Конференцията за бъдещето на Европа е възможност за европейците да повлияят на посоката, в която ще се развива ЕС през следващите десетилетия. В центъра на конференцията е нейната платформа – дигитално пространство, в което всеки европеец може да сподели идеите си за Европа и за това какво трябва да се промени. Всички мнения се събират, анализират и се използват при работата на европейските граждански панели.
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..