С 35 гласа „за“ и 5 гласа „въздържали се“ общинските съветници приеха на днешната редовна секия на общински съвет Благоевград предложението на кмета Илко Стоянов за създаване на Общинско предприятие „Чистота Благоевград“. „За“ създаване на Общинско предприятие „Озеленяване“ гласуваха 31 общински съветници, 5 се въздържаха. Така общинската фирма „Биострой“ ще бъде преобразувана в две нови общински предприятия. Служителите от фирма „Биострой“ ще запазят работните си позиции – обеща кметът Илко Стоянов.
Сесията започна с предложоение за нова точка, касаеща искане за нов безлихвен заем, с който да бъде погасен стар, от 2020 г., свързан с разходи по пандемията, в размир на 807 000 лв. С 37 гласа „за“ общинските съветници приеха предложанието на кмета Илко Стоянов.
Отпаднаха три точки, свързани с предишни решения на общинския съвет, но върнати от областния управител като незаконосъобразни. Председателят Радослав Тасков сподели, че тези решения са обект на съдебно производство. Останалите четири от общо седем върнати решения от областния управител, съветниците прегласуваха и препотвърдиха.
Председателят на ОИК – Мартин Бусаров представи новия общински съветник Асен Кайнакчиев от ПП „Глас народен“. Той заема мястото на д-р Теодор Велчев, който бе назначен за временно изпълняващ длъжността управител на онкологичната болница „Св. Мина“ в Благоевград. Асен Кайнакчиев обеща, че ще работи за гражданите на общината. Пред репортер на Радио Благоевград сподели, че не се чувства полезен в Комисията по здравеопазване и ще иска да бъде преместен в Комисията по ТСУ.
Общинският съветник д-р Павлин Янкулски алармира, че интересът към ваксинирането в Благоевград е слаб. От трибуната на местния парламент той се обърна към гражданите на общината да се ваксинират.
Българи и сърби ще посрещнат заедно 1 март, празника, посветен на Баба Марта и Деня на самодееца в България, с голям концерт в сръбския град Бабушница. Организатори са Пътуващо читалище "Бащино огнище", Фондация „Македония“ и Домът на културата в град Бабушница. В събитието ще участват местни самодейци и музикантите от българския оркестър..
Оказва се, че хазартната зависимост става все разпространена и в по-малките населени места, където игралните зали и казината „никнат като гъби“. Липсата на доходна работа и нежеланието на младите хора да работят за малко пари, са една от основните причини да се наблюдава увеличена хазартна зависимост в България, която дори на места измества..
17-годишният Юлиян Димитров от кочериновското село Бараково спечели голямата награда в 11-ото издание на Националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ . Ученикът впечатли журито със своето есе на тема "Бих се родил отново". „…Бих се родил, за да прощавам, защото е правилно. Прошката е освобождение за самия теб...
Във времето на социалните мрежи и живот в онлайн пространството, звучи като шега четвъртокласничка от Благоевград да е прочела 229 книги, но е истина. Само можем да се усмихнем и да кажем има и такива деца. Тя е Йоанна Терзийска на 10 години е , учи в Средно училище с изучаване на чужди езици „Свети Климент Охридски“ в областния град. А..
Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..
Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..
Айше Емин от гърменското село Рибново събра в книга кулинарните съкровища на Родопите. Изданието съдържа 36 рецепти на традиционни и обичани ястия като салати, супи, печива, десерти. „Тази книга е изцяло в мой стил – рецептите са лесни за приготвяне, с достъпни продукти и пълни с любов. Вложих много старание, защото знам, че моите читатели заслужават..