Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартина Стефанова: Изложбата на Алцек Мишев е едно културно цунами, което ни заля от Италия и което няма да спре

20
Снимка: Национална галерия / National Gallery

    Във фокуса на вниманието ни е една извънредна като обем и като мащаб на мислене изложба – ретроспективата „АЛЦЕК МИШЕВ. Акуи – Милано – София” на един от най прочутите български художници, плод на неговата 60-годишна международна професионална дейност и представена от 24 септември до 21 ноември в Националната галерия, по повод 80-годишнината на автора. 146 оригинални творби, показващи важни периоди от многоликото му творчество и изложени в 13 зали за първи път на двата етажа на Двореца. 


   За способността на тази различна изложба  да остане, да бъде „видима” и след закриването си, за поставените цели, Любима Бучинска разговаря с Мартина Стефанова, културен мениджър, съосновател и изпълнителен директор на Арт фондацията ДОМА, с чието сътрудничество беще осъществен проектът, подкрепен и от Италианския културен институт в София. Живее 12 години в Москва, където завършва образованието си по печатна графика в Московския държавен университет по печата. Междувременно специализира медии и анимация в Южна Корея. От 2012 г. изследва активно сферата на съвременното изкуство като продуцент и съорганизатор в редица събития в България и чужбина. Тя е сред хората, които стоят зад амбициозния проект „квАРТал", събиращ много хора на добилия голяма популярност „квАРТал Фестивал" в София.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фолклорен празник "Някога, когато хлябът имаше душа" в село Генерал Тодоров

Петричкото село Генерал Тодоров се подготвя за празника ,,Някога, когато хлябът имаше душа". Пътуването назад във времето и надникване в битието на хората от миналия век ще бъде на 13 октомври, неделя. 360 участници ще се включат в третото издание на фолклорния празник. „Над 5 часа на сцена гости от близо и далеч ще радват публиката с..

публикувано на 11.10.24 в 15:23

Жители на две дупнишки села готови на протести заради некачествена вода

Жители на селата Баланово и Палатово са готови на протести и блокиране на пътя Дупница-Кюстендил заради негодна за пиене и битови нужди вода. Повече от 10 години е проблемът с некачествената вода в тези населени места. Хората очакват решение от институциите на дългогодишния проблем.  В отворено писмо с над 200 подписа жителите..

публикувано на 10.10.24 в 15:16

Активното участие на жените в политиката е жизнено важно за просперитета на обществото

Илиана Балабанова е президент на Европейско женско лоби -  най-голямата коалиция за правата на жените в Европа. Тя е съосновател и председател на Българската платформа към Европейското женско лоби, превърнала в своя житейска кауза постигането на истинско равенство между жените и мъжете. Защото това е борба за просперитета на цялото общество, за..

публикувано на 10.10.24 в 14:42

Югозападът е сред най-активните области в състезанието по творческо писане на английски език

Нараства интересът към националното състезание по творческо писане на английски език, то вече е познато за учениците, те го харесат и се чувстват уверени да го правят, сподели за Радио Благоевград Гергана Янева от  Корпуса за образование и развитие – организатор на състезанието. Тя посочи, че Югозападът е сред най-активните области, а Езиковата..

публикувано на 10.10.24 в 14:27

Форум „Перник на младите“

Село Дрен ще бъде домакин на превърналата се в традиционна и очаквана Академия „Перник на младите". Събитието, което ще се открие на 1 ноември, се организира от Консултативния съвет за младежка политика Перник съвместно с Национален младежки форум и се финансира от Община Перник в рамките на годишния план за изпълнение на младежки дейности...

публикувано на 10.10.24 в 14:25

Първи земеделски събор „В полите на Рила планина“

На 12 октомври край Сапарева баня ще се проведе първото издание на Събора на животновъдите и производителите на земеделска продукция от Кюстендилска област „В полите на Рила планина“. Идеята за събитието е възникнала още през 2016 година, но поради различни причини, досега не е била реализирана. „Съборът ще бъде не само за производителите..

публикувано на 10.10.24 в 14:16
Гл.ас. д-р Ива Станоева

Документи, времена, облекло - 130 години назад към миналото

Назад към миналото ни връща със своето задълбочено изследване гл.ас д-р  Ива Станоева, автор на книгата „Народни костюми“ в Княжество България, излязла преди броени дни от печат. Книгата е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888–1889 г., съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската..

публикувано на 10.10.24 в 11:23