Научни екипи и представители на бизнеса от България и Европа вече могат да подават проектни предложения за изчислителния ресурс на българския суперкомпютър „Discoverer“. Той е част от мрежата на високопроизводителните машини на Европейския съюз – Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления.
В края на месец октомври в София Тех Парк се състоя официалното въвеждане в експлоатация на „Discoverer“.
Проф. Симеон Стоянов, директор „Бизнес развитие“ на „Петаскейл суперкомпютър България“, заяви че суперкомпютърът, който се намира на територията на София тех парк е един от най-модерните и най-бързите в света. При тестовете, провели се преди няколко месеца, той е на 91 място сред най-бързите компютри в света, построен е по най-съвременни технологии от последно поколение. Като цифра изчислителната му мощност е от 4,5 петафлопа и върхова производителност 6 петафлопа.
Според проф. Стоянов от наличието на такъв суперкомпютър в България има преки и непреки ползи. „Преките ползи са, че нашите изследователи, а също така и бизнесът, ще имат достъп до най-съвременната инфраструктура, намираща се на много удобна локация в София тех парк, където е разположен не само суперкомпютърът, но има лабораторен комплекс и бизнес инкубатор, т.е. наистина дава възможност да се направи една екосистема, която да свързва бизнеса с академичния свят. Непреките ползи са също много важни, защото, за да се работи с този компютър, трябва да се обучават хора и ние можем да подготвим бъдещите кадри – студенти или хора от бизнеса, които искат да се научат да го ползват, така че в бъдеще да сме още по-подготвени и още по-готови да използваме такъв тип ресурси“.
Основната цел на „Discoverer“ е да стимулира научни и приложни изследвания, базирани на използването на технологии за високо производително компютърно моделиране, оптимизация и симулация. Капацитетът на машината може да бъде използван в много приложни области. Системата ще бъде оптимизирана да работи в множество научни сфери. „Най-грубо казано можем да ги разделим на тези сфери, които са свързани с опознаване на света около нас, разработване на нови молекули, дали те ще са молекули за фармацията или лекарства, или ще бъдат например нови полимери за създаване на нови материали, това ни дава възможност дори на атомно ниво да изучаваме свойствата и да симулираме свойствата на вселената и света около нас, докато стигнем до едно по-високо ниво – на ниво галактики и космология. Другият голям клас задачи са тези, които са свързани не толкова с материалната част – изкуствен интелект, обработване на гигантско количество данни, т.нар. data mining, който в момента е много популярен, и не на последно място – обработка на информация, свързана с финансови пазари, с маркетинг и моделиране на потребители“, каза проф. Симеон Стоянов.
Желаещите да използват суперкомпютъра могат да внесат своите проектни предложения, които ще бъдат разгледани от специално сформиран Постоянен експертен съвет от специалисти.
В първата фаза, до 31 декември, могат да кандидатстват малки проекти, основно свързани с настройка на софтуера на суперкомпютъра и намиране на оптимални параметри на задачите.
На следващия етап, след 1 януари 2022 г., кандидатстването ще е с проекти, свързани с научни изследвания и технологично развитие, като процедурата ще бъде обявена публично както от българска страна, така и от страна на EuroHPC JU. Проектите ще бъдат разглеждани за съответствие с възможностите на машината и наличните ресурси, и ще бъдат одобрявани и класирани, съгласно приоритетите и сроковете за изпълнение.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..