Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Рестартирай Европа“: Суперкомпютърът „Discoverer“ – нови възможности за науката и бизнеса в България

Научни екипи и представители на бизнеса от България и Европа вече могат да подават проектни предложения за изчислителния ресурс на българския суперкомпютър „Discoverer“. Той е част от мрежата на високопроизводителните машини на Европейския съюз – Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления.

В края на месец октомври в София Тех Парк се състоя официалното въвеждане в експлоатация на „Discoverer“.

Проф. Симеон Стоянов, директор „Бизнес развитие“ на „Петаскейл суперкомпютър България“, заяви че суперкомпютърът, който се намира на територията на София тех парк е един от най-модерните и най-бързите в света. При тестовете, провели се преди няколко месеца, той е на 91 място сред най-бързите компютри в света, построен е по най-съвременни технологии от последно поколение. Като цифра изчислителната му мощност е от 4,5 петафлопа и върхова производителност 6 петафлопа.

Според проф. Стоянов от наличието на такъв суперкомпютър в България има преки и непреки ползи. „Преките ползи са, че нашите изследователи, а също така и бизнесът, ще имат достъп до най-съвременната инфраструктура, намираща се на много удобна локация в София тех парк, където е разположен не само суперкомпютърът, но има лабораторен комплекс и бизнес инкубатор, т.е. наистина дава възможност да се направи една екосистема, която да свързва бизнеса с академичния свят. Непреките ползи са също много важни, защото, за да се работи с този компютър, трябва да се обучават хора и ние можем да подготвим бъдещите кадри – студенти или хора от бизнеса, които искат да се научат да го ползват, така че в бъдеще да сме още по-подготвени и още по-готови да използваме такъв тип ресурси“.

Основната цел на „Discoverer“ е да стимулира научни и приложни изследвания, базирани на използването на технологии за високо производително компютърно моделиране, оптимизация и симулация. Капацитетът на машината може да бъде използван в много приложни области. Системата ще бъде оптимизирана да работи в множество научни сфери. „Най-грубо казано можем да ги разделим на тези сфери, които са свързани с опознаване на света около нас, разработване на нови молекули, дали те ще са молекули за фармацията или лекарства, или ще бъдат например нови полимери за създаване на нови материали, това ни дава възможност дори на  атомно ниво да изучаваме свойствата и да симулираме свойствата на вселената и света около нас, докато стигнем до едно по-високо ниво – на ниво галактики и космология. Другият голям клас задачи са тези, които са свързани не толкова с материалната част – изкуствен интелект, обработване на гигантско количество данни, т.нар. data mining, който в момента е много популярен, и не на последно място – обработка на информация, свързана с финансови пазари, с маркетинг и моделиране на потребители“, каза проф. Симеон Стоянов.

Желаещите да използват суперкомпютъра могат да внесат своите проектни предложения, които ще бъдат разгледани от специално сформиран Постоянен експертен съвет от специалисти.

В първата фаза, до 31 декември, могат да кандидатстват малки проекти, основно свързани с настройка на софтуера на суперкомпютъра и намиране на оптимални параметри на задачите.

На следващия етап, след 1 януари 2022 г., кандидатстването ще е с проекти, свързани с научни изследвания и технологично развитие, като процедурата ще бъде обявена публично както от българска страна, така и от страна на EuroHPC JU. Проектите ще бъдат разглеждани за съответствие с възможностите на машината и наличните ресурси, и ще бъдат одобрявани и класирани, съгласно приоритетите и сроковете за изпълнение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12