Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Дядо Коледа с мустак“ отново помага на семейства в нужда в Гоце Делчев и района

Дядо Коледа
Снимка: Ани Петрова


В най-празничния месец от годината, когато сърцата на хората се отварят най-широко, е в ход нова доброволческа акция, която има за цел да помогне на хора и семейства с нисък социален статус или в нужда. Зад нея стоят Катерина, Тодор и Йоанна – трима приятели, завърнали се в родния Гоце Делчев заради ситуацията с COVID-19. 

„Ние сме група приятели, родом от град Гоце Делчев (и околните селца). Завърнахме се в родния и любим Гоце Делчев. Както вие, така и ние, всеки ден се учим да живеем с новите правила, но сякаш сме от късметлиите, защото сме здрави и освен всичко успяваме и да работим... Което, съгласете се, днес си е чист късмет... За никого обаче не е изненада, че Ковид-19 имаше и продължава да има разрушителен ефект върху нас, хората. Затова заедно с всички ВАС обединяваме усилия, за да помогнем на онези хора, които днес живеят по-трудно от всякога, на онези, които въпреки всичко, не губят надежда и търсят светлината! Защото всички ние можем да направим не само Гоце Делчев, но и света по-добър, по-светъл и по-красив", пишат в социалната мрежа доброволците.

Решават, че искат да дадат своя дан в тази трудна ситуация и да направят коледните празници малко по-спокойни и щастливи за хора, които имат нужда. Така организират доброволческата акция "Мисия Дядо Коледа с мустак", в която веднага се включват и още хора с големи сърца. Успяват да съберат много дрехи, играчки и хранителни продукти за нуждаещите се, а кампанията им бързо се разраства и тази година подкрепя и Детското отделение на МБАЛ „Иван Скендеров“ в Гоце Делчев.

„Включването на толкова много хора в акцията мен ме изненада. Хората нас вдъхновяват, не ние тях. Щастливи сме, че ни повярваха. Получаваме около 200 съобщения на ден с предложения за всякакви дарения, дори и за безплатни ремонти. С нас се свързват и хора, които имат малко, но са готови и с малкото да помогнат“, каза в интервю за Радио Благоевград Катерина Кобакова от инициаторите. 

Цялото интервю на Елеонора Тропанкова с нея чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21