Около 6 300 пчелари ще бъдат подпомогнати с около 5 милиона лева по COVID мярката, осигурена от Европейската комисия и държавата. Субсидията за пчелар е 7 лева за едно пчелно семейство, но при условие, че е регистриран като земеделски производител. Срокът за подаване на заявленията бе от 8 до 28 ноември, като помощта се очаква да се получи до 10 декември, тази година.
„От 3 до 10 декември пък е срокът за подпомагане на пчеларите, които са претърпели загуби по пчелните семейства, заради сушата през 2020г. Помощта по тази мярка е около 3 милиона лева и тя ще бъде разпределена за пчеларите в 28-те области на страната. За пчелно семейство подпомагането е в размер на 60 лева, но изискванията са по-трудно осъществими. Едно от изискванията е да има есенен профилактичен преглед за 2020г. За COVID подпомагането се изискваше да има само пролетен профилактичен преглед за 2021г. Но, за това подпомагане, заради сушата, трябва да има както есенен профилактичен преглед за 2020г., така и пролетен за 2021г. След това, трябва да се подаде декларация по образец, че имат загуби и то от здрави пчелни семейства, а не от болни. Задължително трябва да е упоменато, че загубите са заради сушата, иначе подпомагане няма да има“ – обясни за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз. Според него, подпомагането не е достатъчно, за да покрие щетите на стопаните, но все пак е някаква помощ.
За съжаление, само малка част от пчеларите отговарят на всички изисквания, за да получат подпомагането както, заради COVID кризата, така и заради сушата. Една от причините е, че повечето пчелари не са регистрирани като земеделски производители, заради многото разходи, които им струва това.
„Въпреки, че пчелините им са регистрирани като земеделски обекти, те не могат да бъдат подпомагани, защото не са регистрирани като земеделски стопани. Причината е, че те трябва да внасят много повече средства като регистрирани земеделски производители, отколкото помощта, която ще получат. От 13 хиляди пчелари, само около 2-3 хиляди са подпомагани, тоест, много повече не са подпомагани“ – коментира още инж. Михаил Михайлов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:
Ралица Петкова е пчелар от години, но за първи път е решила да се възползва от подпомагането за загиналите пчелни семейства, заради сушата. Оказва се, че именно заради този термин „сушата“, който не е описан в заявлението за подпомагане, тя няма да може да получи средствата.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..