Около 6 300 пчелари ще бъдат подпомогнати с около 5 милиона лева по COVID мярката, осигурена от Европейската комисия и държавата. Субсидията за пчелар е 7 лева за едно пчелно семейство, но при условие, че е регистриран като земеделски производител. Срокът за подаване на заявленията бе от 8 до 28 ноември, като помощта се очаква да се получи до 10 декември, тази година.
„От 3 до 10 декември пък е срокът за подпомагане на пчеларите, които са претърпели загуби по пчелните семейства, заради сушата през 2020г. Помощта по тази мярка е около 3 милиона лева и тя ще бъде разпределена за пчеларите в 28-те области на страната. За пчелно семейство подпомагането е в размер на 60 лева, но изискванията са по-трудно осъществими. Едно от изискванията е да има есенен профилактичен преглед за 2020г. За COVID подпомагането се изискваше да има само пролетен профилактичен преглед за 2021г. Но, за това подпомагане, заради сушата, трябва да има както есенен профилактичен преглед за 2020г., така и пролетен за 2021г. След това, трябва да се подаде декларация по образец, че имат загуби и то от здрави пчелни семейства, а не от болни. Задължително трябва да е упоменато, че загубите са заради сушата, иначе подпомагане няма да има“ – обясни за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз. Според него, подпомагането не е достатъчно, за да покрие щетите на стопаните, но все пак е някаква помощ.
За съжаление, само малка част от пчеларите отговарят на всички изисквания, за да получат подпомагането както, заради COVID кризата, така и заради сушата. Една от причините е, че повечето пчелари не са регистрирани като земеделски производители, заради многото разходи, които им струва това.
„Въпреки, че пчелините им са регистрирани като земеделски обекти, те не могат да бъдат подпомагани, защото не са регистрирани като земеделски стопани. Причината е, че те трябва да внасят много повече средства като регистрирани земеделски производители, отколкото помощта, която ще получат. От 13 хиляди пчелари, само около 2-3 хиляди са подпомагани, тоест, много повече не са подпомагани“ – коментира още инж. Михаил Михайлов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:
Ралица Петкова е пчелар от години, но за първи път е решила да се възползва от подпомагането за загиналите пчелни семейства, заради сушата. Оказва се, че именно заради този термин „сушата“, който не е описан в заявлението за подпомагане, тя няма да може да получи средствата.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..