Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето пчелари няма да получат подпомагане, заради сушата

Снимка: Pixabay

Около 6 300 пчелари ще бъдат подпомогнати с около 5 милиона лева по COVID мярката, осигурена от Европейската комисия и държавата. Субсидията за пчелар е 7 лева за едно пчелно семейство, но при условие, че е регистриран като земеделски производител. Срокът за подаване на заявленията бе от 8 до 28 ноември, като помощта се очаква да се получи до 10 декември, тази година.

„От 3 до 10 декември пък е срокът за подпомагане на пчеларите, които са претърпели загуби по пчелните семейства, заради сушата през 2020г. Помощта по тази мярка е около 3 милиона лева и тя ще бъде разпределена за пчеларите в 28-те области на страната. За пчелно семейство подпомагането е в размер на 60 лева, но изискванията са по-трудно осъществими. Едно от изискванията е да има есенен профилактичен преглед за 2020г. За COVID подпомагането се изискваше да има само пролетен профилактичен преглед за 2021г. Но, за това подпомагане, заради сушата, трябва да има както есенен профилактичен преглед за 2020г., така и пролетен за 2021г. След това, трябва да се подаде декларация по образец, че имат загуби и то от здрави пчелни  семейства, а не от болни. Задължително трябва да е упоменато, че загубите са заради сушата, иначе подпомагане няма да има“ – обясни за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз. Според него, подпомагането не е достатъчно, за да покрие щетите на стопаните, но все пак е някаква помощ.

За съжаление, само малка част от пчеларите отговарят на всички изисквания, за да получат подпомагането както, заради COVID кризата, така и заради сушата. Една от причините е, че повечето пчелари не са регистрирани като земеделски производители, заради многото разходи, които им струва това.

„Въпреки, че пчелините им са регистрирани като земеделски обекти, те не могат да бъдат подпомагани, защото не са регистрирани като земеделски стопани. Причината е, че те трябва да внасят много повече средства като регистрирани земеделски производители, отколкото помощта, която ще получат. От 13 хиляди пчелари, само около 2-3 хиляди са подпомагани, тоест, много повече не са подпомагани“ – коментира още инж. Михаил Михайлов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:

Ралица Петкова е пчелар от години, но за първи път е решила да се възползва от подпомагането за загиналите пчелни семейства, заради сушата. Оказва се, че именно заради този термин „сушата“, който не е описан в заявлението за подпомагане, тя няма да може да получи средствата.

Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55