Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екологичното земеделие в борбата с климатичните промени

Очевидни са ползите от екологичното земеделие, което в много европейски страни започва сериозно да се прилага, като не нарушава плодородието на почвата и не води до нейното натравяне с пестициди и изкуствени торове. На това мнение е и един сред радетелите на екологичното земеделие в България – Веселин Спасов, фермер, лектор и автор на тематичната книга „Какво всъщност е Ноу Тил и какви са ползите от него?“.  Веселин твърдо вярва, че прилагането на екологичното земеделие помага както в опазването на пчелите и биоразнообразието, но така и в борбата с климатичните промени.

Младият фермер полага усилия с различни лекции в социалните мрежи и видеосеминари да разказва и посочва принципите на Ноу Тил, за да помага на земеделците да получават добри добиви без да вредят на основният ресурс – земята. В екологичното земеделие машините за дълбока оран не са позволени, прилагат се естествени торове. А това, по думите на Веселин Спасов, излиза не само по-евтино за земеделските стопани, но, по-важното, до производството на здравословна храна без вредни субстанции. Тези принципи, заложени в екологичното земеделие, не са научна фантастика, а начин да доближим земеделието отново до природата, споделя още Веселин.

Интервю на Агнес Манова с Веселин Спасов, фермер и автор на първата тематична книга у нас „Какво всъщност е Ноу Тил и какви са ползите от него?“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50