Защо куполи? Ако погледнем вековните религиозни храмове, ще забележим важен архитектурен елемент – покривната конструкция е куполна. Още от древността кръглата форма е била приемана за хармонична и най-близка до естествените форми в природата. И това е неоспорим факт, защото дори празните през зимата щъркелови гнезда са кръгли, както и жилищата на повечето бозайници са сферични. От звездите над нас до всички живо в околния свят – сферата е символ на движението, кръговрата, колелото на живота.
И до днес типичният дом за всеки ескимос са кръглите снежни къщи – иглута, а наследниците на азиатските номади в Монголия все още живеят в преносимите куполни къщи – юрти.
Куполите не са ново откритие, не са и нестандартна приумица или модно течение, категоричен е Генчо Генчев, който от години представя чрез лекции и семинари ефективността на този вид кръгъл дом без ъгли. Генчо с екип от съмишленици изграждат геодезични куполни конструкции. По думите му тези домове са с 40% по- голяма енергийна ефективност. За хората избрали да живеят в дом със сферична форма предимствата не са малко, твърди той и ги изброява – чувство на уют и хармония, такъв дом е надежден и се отличава със сеизмична устойчивост, както и с постоянна циркулация на въздуха, вътре в купола. За Генчо Генчев куполните къщи ще стават все по-предпочитани за живеене.
И още за куполните къщи от интервюто на Агнес Манова с Генчо Генчев, лектор и специалист в геодезично куполно строителство:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..