Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Куполните къщи – нестандартен избор или ефективно строителство?!

Защо куполи? Ако погледнем вековните религиозни храмове, ще забележим важен архитектурен елемент – покривната конструкция е куполна. Още от древността кръглата форма е била приемана за хармонична и най-близка до естествените форми в природата. И това е неоспорим факт, защото дори празните  през зимата щъркелови гнезда са кръгли, както и жилищата на повечето бозайници са сферични. От звездите над нас до всички живо в околния свят – сферата е символ на движението, кръговрата, колелото на живота.

И до днес типичният дом за всеки ескимос са кръглите снежни къщи – иглута, а наследниците на азиатските номади в Монголия все още живеят в преносимите куполни къщи – юрти.

Куполите не са ново откритие, не са и нестандартна приумица или модно течение, категоричен е Генчо Генчев, който от години представя чрез лекции и семинари ефективността на този вид кръгъл дом без ъгли. Генчо с екип от съмишленици изграждат геодезични куполни конструкции. По думите му тези домове са с  40%  по- голяма енергийна ефективност. За хората избрали да живеят в дом със сферична форма предимствата не са малко, твърди той и ги  изброява – чувство на уют и хармония, такъв дом е надежден и се отличава със сеизмична устойчивост, както и с постоянна циркулация на въздуха, вътре в купола. За Генчо Генчев куполните къщи ще стават все по-предпочитани за живеене.

И още за куполните къщи от интервюто на Агнес Манова с Генчо Генчев, лектор и специалист в геодезично куполно строителство:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50