Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгения Ташева: 2022 година - година за преосмисляне на управлението на битовите отпадъци

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През тази година трябва да се преразгледа системата за разделно събиране на битовите отпадъци у нас. И във връзка с този въпрос имаме много силни надежди, че през тази година ще започне реален, градивен  процес на въвеждане на депозитната система“, напомни за слушателите на Радио Благоевград Евгения Ташева от екологичното сдружение „За Земята“. Тя коментира, че дълго време в нашата страна се отлага промяната на модела за изчисляване на такса смет. Последният към момента срок да се премине към принципа „замърсителят плаща“ е 2024 година. „Всички общини, не само в България, но и в целия Европейски съюз ще са задължени до края на 2023 година  да организират разделното събиране на биоотпадъците от всички нас - от домакинства, ресторанти, пазари…. Общините трябва да направят бързи стъпки и да организират  разделното събиране поне на този отпадък. Това ще помогне много по-плавно да нараства такса „смет“. Тя няма как да не расте. Има причини, които са залегнали в българското законодателство и основната  е, че  става все по-скъпо да се изхвърлят отпадъци на местното регионално депо“, коментира още Евгения Ташева. Тя посочи, че назначаването на Борислав Сандов за заместник министър-председател по климатичните политики и министър на околната среда и водите е „невиждано до момента развитие. Аз и моите колеги сме изключително радостни от този факт. Тъй като се познаваме с Борислав от много години,  аз знам, че той е отдаден на каузата и много добре разбира проблемите във всички сфери, свързани с околната среда. Това си пролича в първите му изказвания и действия, които предприема“, каза Евгения Ташева. 

В кои още области ще работи активно екологичното сдружение „За Земята“ - чуйте цялото интервю с Евгения Ташева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25