„Днес по-лесно е да се информираш, по-трудно е да анализираш и да отсяваш информацията критично. Така, че всеки, който развива себе си като мислеща личност и прояви любопитство да се запознае с рисковете на грийнуошинга, ще увеличи значително вероятността да взима разумни потребителски и обществени избори“, коментира за Радио Благоевград Михаела Александрова, доктор по политология от катедра „Международни отношения“ в УНСС. Тя обясни как работи този механизъм за манипулация, посочи така наречените седем „гряха“ на грийнуошинга: премълчаване на важна информация: липса на доказателства: неопределеност на информацията: подвеждащи етикети и лога: използване на нерелевантни твърдения: акцентиране на по-малката от две злини: използване на лъжи. „От полза за по-пълноценното разбиране и на други проявления на грийнуошинга, би било разглеждането му в различен контекст: икономически, политически и социален“, каза още младият учен.
Каква е ролята на активното използване на „зелен“ език при грийнуошинга? Какви са рисковете за потребителите? Как обществото, хората да се ориентират и предпазват от капаните на заливащите ги примамливи предложения с марка “еко“? – отговорите в интервю с д-р Михаела Александрова, което можете да чуете в звуковия файл:
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..