Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов: От 2006 година действа европейски регламент за намаление на ДДС за определени стоки и услуги, включително и за енергията

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

„Още от 2006 година Съветът на Европа и Европейската комисия са разписали регламент по който може да става намалението на ДДС  за определени стоки и услуги, включително и такива, които касаят енергията. Дори преди кризата, преди COVID имаше държави в ЕС с намалени такива ставки на ДДС – примерно на електроенергията, за храни, лекарства, бебешки продукти“, припомни за слушателите на Радио Благоевград финансистът Румен Гълъбинов. Той посочи за пример Испания, която след положителния отговор на ЕК от миналата седмица  прилага по-ниска ДДС ставка за електроенергията, като тя вече е имала по-ниска и сега я намалява допълнително. 

За мораториума върху цените на тока за битовите потребители

„Мораториумът – добър или лош, той е факт. Ние сега трябва да се съобразим дали да го изчакаме да изтече до самия  му край в края на март или ако е възможно, пак обвързано с бюджета и пак обвързано с компенсационните мерки, включително и данъчни за енергията, да видим дали не можем и по-рано да го прекратим. Защото той е едно отлагателно решение, ние не решаваме проблема, а го отлагаме временно с няколко месеца“, коментира финансистът.

За инфлацията 

„В първото тримесечие на тази година инфлацията ще остане все още сравнително висока. Вероятно цените ще се задържат високи до края на зимата, като надеждата все пак е към средата на тази година да имаме нормализация на цените и на международните пазари на енергия като цяло, от където да се  успокои този темп на инфлация  и в края на годината той да е по-нисък от този в края на миналата година. Много важна е медицинската картина, дано да няма следваща вълна на пандемията“, изрази надежда Румен Гълъбинов.

За икономиката и управлението 

„Много важни да България са три неща: да започнем да получаваме пари по националния план за възстановяване и устойчивост; да тръгнат  оперативните програми от бюджета на ЕС, които са с по-дълъг хоризонт и третият момент е да видим какъв да ни е дълговия календар, какви заеми да вземем, които да балансират бюджета. Разбира се, без драстично да превишаваме ограниченията  за бюджетния дефицит“.   

Цялото интервю с Румен Гълъбинов чуйте в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28