Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов: От 2006 година действа европейски регламент за намаление на ДДС за определени стоки и услуги, включително и за енергията

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

„Още от 2006 година Съветът на Европа и Европейската комисия са разписали регламент по който може да става намалението на ДДС  за определени стоки и услуги, включително и такива, които касаят енергията. Дори преди кризата, преди COVID имаше държави в ЕС с намалени такива ставки на ДДС – примерно на електроенергията, за храни, лекарства, бебешки продукти“, припомни за слушателите на Радио Благоевград финансистът Румен Гълъбинов. Той посочи за пример Испания, която след положителния отговор на ЕК от миналата седмица  прилага по-ниска ДДС ставка за електроенергията, като тя вече е имала по-ниска и сега я намалява допълнително. 

За мораториума върху цените на тока за битовите потребители

„Мораториумът – добър или лош, той е факт. Ние сега трябва да се съобразим дали да го изчакаме да изтече до самия  му край в края на март или ако е възможно, пак обвързано с бюджета и пак обвързано с компенсационните мерки, включително и данъчни за енергията, да видим дали не можем и по-рано да го прекратим. Защото той е едно отлагателно решение, ние не решаваме проблема, а го отлагаме временно с няколко месеца“, коментира финансистът.

За инфлацията 

„В първото тримесечие на тази година инфлацията ще остане все още сравнително висока. Вероятно цените ще се задържат високи до края на зимата, като надеждата все пак е към средата на тази година да имаме нормализация на цените и на международните пазари на енергия като цяло, от където да се  успокои този темп на инфлация  и в края на годината той да е по-нисък от този в края на миналата година. Много важна е медицинската картина, дано да няма следваща вълна на пандемията“, изрази надежда Румен Гълъбинов.

За икономиката и управлението 

„Много важни да България са три неща: да започнем да получаваме пари по националния план за възстановяване и устойчивост; да тръгнат  оперативните програми от бюджета на ЕС, които са с по-дълъг хоризонт и третият момент е да видим какъв да ни е дълговия календар, какви заеми да вземем, които да балансират бюджета. Разбира се, без драстично да превишаваме ограниченията  за бюджетния дефицит“.   

Цялото интервю с Румен Гълъбинов чуйте в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24