“Нося винаги със себе си, където и да пътувам, една ръждясала халка, която е халката от моята люлка, закачена в стаята, в която съм бил роден. От това можете да направите заключение колко силна може да бъде любовта на един човек към родното място, независимо къде живее, в кой край на света. Което може да бъде полезно на Търговище, аз с удоволствие го дарявам, само и само да се породи това чувство благородно у всеки, да може да даде нещо от себе си.”.
Тези думи принадлежат на акад. Румен Скорчев, един от най-значимите български художници, създали лицето на българската графика по света, също дългогодишен преподавател в Националната художествена академия. За първи път една действително уникална колекция от фонда на галерия „Никола Маринов” в Търговище, напуска родния му град, за да бъде показана в Градската художествена галерия в Благоевград.
Приносите на този автор в областта на изобразителното изкуство са безспорни и отдавна признати, при това, не само у нас. През годините той създава богато графично творчество, рисунки и живописни платна, илюстрира над 200 книги от литературната класика. Удостоен е с повече от40 международни и национални награди, сред които се открояват: златен медал на Второто международно биенале на графиката в гр. Флоренция, Италия (1970),златен плакет от IV Международно биенале на илюстрацията в гр. Братислава, Словакия (1973), големият медал от IV Международно триенале на рисунката - Вроцлав, Полша (1974), вписан е в Почетния списък „Ханс Кристиян Андерсен” от Международния съвет по детски книги (1978), както и множество български отличия – Специалните годишни награди: „Илия Бешков” (1978), „Борис Ангелушев” (1972 и 1984), „Веселин Стойков” (1974 и 1987), Първи награди от Международното биенале на графиката – гр. Варна (1985 и 1989) и др. Включен е в престижния каталог WHO’S WHO IN GRAPHIC ART, посветен на 300 приложни графици от цял свят.
Негови работи са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска галерия, галерия „Уфици“ във Флоренция, галерия „Албертина“ във Виена, музея „Виктория и Алберт” в Лондон, Национална галерия във Вашингтон, Национална библиотека в Париж, Музея за изобразително изкуство в Кюрасао и много други.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ с Иван Милушев за изложбата на акад. Румен Скорчев в Градската художествена галерия в Благоевград, която ще продължи до 12 януари:
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..