Христо Христов е утвърден български диригент, класически музикант с международно признание. Творческата му съдба е свързана с най-големите и авторитетни български музикални сцени, сред които и Камерната опера в Благоевград. От 2021 година е председател на Международната фондация за сътрудничество и културно състезание „Гоце Делчев“. Маестро Христо Христов е родственик на Гоце Делчев, негов правнук от най-малкия му брат. „Цялото семейство е минало през много бурни и тежки времена. Моята фамилия в Кукуш е била от хората, които са водили общественото мнение. Платили са доста висока цена, с кръв са я платили. През 19-ти век само четирима мъже от фамилията са си отишли от естествена смърт, всички останали са били убити“, разказа за слушателите на Радио Благоевград Христо Христов и пояснява, че прадядо му Христо е единственият оцелял брат на Гоце Делчев. „Гоце Делчев е умеел да организира хората и то до такава степен, че това да стане сериозен вътрешен фактор в една иначе огромна по мащабите си и по силата си империя, каквато е Османската империя. И то да стане такъв фактор, който да я разклати из основи. На Балканския полуостров няма по-голяма организация, нито като численост на участниците, нито като териториално разпределение“, подчертава Христо Христов водещата роля на Гоце Делчев в национално-освободителното движение, както и факта, че той е бил обгърнат още приживе от искрената обич на българския народ. Гоце е умеел да сплотява и обединява, не да разделя и това е един от важните негови уроци за съвременните българи. „Не мисля, че може да бъде забравен. 150 години не се случват всеки ден. Това е достатъчно ярък юбилей, за който всеки човек би бил длъженда се сети.Мисля, че това е най-ценното нещо у човека – паметта. Надявам се институциите и в България, и в Северна Македония да го почетат, без да намесват каквито и да било странични мисли. Да почетат един културен човек, голям човек, да го споменат с хубаво. Гоце е бил добър човек!“, каза Христо Христов по повод 150-та годишнина от рождението на Гоце Делчев, която се навършва на 4 февруари 2022 година.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..