Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животните не трябва да бъдат използвани за опити

Природозащитни организации организираха Европейска гражданска инициатива срещу използването животните в тестове на козметични продукти. Въпреки европейската забрана за тестване на крайни козметични продукти върху животни, тестването на отделните съставки в козметичния продукт, все още е позволено да се извършва върху животни. По този повод бе инициирана Петиция, която може да подкрепи всеки, осъзнаващ жестокостта на тази нехуманна практика.
„Малко известен факт е, че 90% от изследванията получени от тестове върху животни не се използват ефективно. Бъдещето е на алтернативните научни методи, които не включват опитите с животни. Науката доказа през годините, че колкото животните да се доближават до човешкия организъм, до голяма степен те не могат да дадат научните резултати, които са необходими, за да се тестват повечето продукти“ – коментира за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Сдружение Кампании и Активизъм за животните в индустрията (КАЖИ), което участва в Гражданската инициатива.
Специфичното в тази инициатива е, че тя не е обикновена петиция. Чрез нея, гражданите се обръщат към Европейската комисия с настояване за конкретни промени на европейското законодателство. За целта е необходимо да бъдат събрани подписите на поне 1 милион граждани на евросъюза.
Три са основните акценти в Петицията:
„Първо, да се защити и засили забраната за използване на животните за изпитване на козметични продукти върху животни по такъв начин, че да се постигне защита на потребителите, на работниците и на околната среда, но без по някакъв начин, да се изпитват върху животни. Втората точка е да се промени нормативната уредба на Европейския съюз в областта на химикалите, така че да се гарантира човешкото здраве и да се добавят нови изисквания при тестването на животни, тоест те да се забранят. Третата точка е да се модернизира науката в Европейския съюз. Европейската комисия да се ангажира със законодателно предложение, в което да се очертае „пътна карта“ за постепенно прекратяване на всички изпитвания върху животни. Тези три точки са много важни, особено последната“ – обясни още Петя Алтимирска. 
Всеки, който желае, може да подкрепи петицията. Тя е поместена на сайта на Европейската гражданска инициатива в интернет.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..

публикувано на 20.02.25 в 14:16
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Цената на кг овче сирене поскъпва двойно от фермата до магазина

Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55