Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животните не трябва да бъдат използвани за опити

Природозащитни организации организираха Европейска гражданска инициатива срещу използването животните в тестове на козметични продукти. Въпреки европейската забрана за тестване на крайни козметични продукти върху животни, тестването на отделните съставки в козметичния продукт, все още е позволено да се извършва върху животни. По този повод бе инициирана Петиция, която може да подкрепи всеки, осъзнаващ жестокостта на тази нехуманна практика.
„Малко известен факт е, че 90% от изследванията получени от тестове върху животни не се използват ефективно. Бъдещето е на алтернативните научни методи, които не включват опитите с животни. Науката доказа през годините, че колкото животните да се доближават до човешкия организъм, до голяма степен те не могат да дадат научните резултати, които са необходими, за да се тестват повечето продукти“ – коментира за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Сдружение Кампании и Активизъм за животните в индустрията (КАЖИ), което участва в Гражданската инициатива.
Специфичното в тази инициатива е, че тя не е обикновена петиция. Чрез нея, гражданите се обръщат към Европейската комисия с настояване за конкретни промени на европейското законодателство. За целта е необходимо да бъдат събрани подписите на поне 1 милион граждани на евросъюза.
Три са основните акценти в Петицията:
„Първо, да се защити и засили забраната за използване на животните за изпитване на козметични продукти върху животни по такъв начин, че да се постигне защита на потребителите, на работниците и на околната среда, но без по някакъв начин, да се изпитват върху животни. Втората точка е да се промени нормативната уредба на Европейския съюз в областта на химикалите, така че да се гарантира човешкото здраве и да се добавят нови изисквания при тестването на животни, тоест те да се забранят. Третата точка е да се модернизира науката в Европейския съюз. Европейската комисия да се ангажира със законодателно предложение, в което да се очертае „пътна карта“ за постепенно прекратяване на всички изпитвания върху животни. Тези три точки са много важни, особено последната“ – обясни още Петя Алтимирска. 
Всеки, който желае, може да подкрепи петицията. Тя е поместена на сайта на Европейската гражданска инициатива в интернет.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38