Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Алексиев: Гоце Делчев заслужава да бъде сравняван с Апостола

8
Д-р Кирил Алексиев
Снимка: Биляна Славчева

По повод тържественото отбелязване на 150 години от рождението на Гоце Делчев, във фоайето на Регионалния исторически музей в Благоевград е експонирана изложбата „Безсмъртният апостол Гоце Делчев“. Заради противоепидемичните мерки, изложбата няма да бъда открита официално, но всеки който желае, може да я разгледа до края на месеца в залата на музея или да посети сайта на културната институция. 
14 на брой постери, запазени документи и предмети, разказват за живота и делото на българския революционер и идеолог Гоце Делчев. Експозицията е дело на колектив от научни специалисти, в който участват доц. Александър Гребенаров от Македонския научен институт и Николета Войнова от Младежката организация на Македонски научен институт, които съвместно с Регионалния исторически музей, в лицето на неговия директор д-р Кирил Алексиев, са използвали богат снимков и документален материал. 
„Интерес представляват огромна част от оригинални документи на Гоце Делчев, които той сам е писал, писма до Никола Малешевски, както и други документ, свързани с революционното дело. Има и периодични издания, които са свързани с неговото дело“ – съобщи за Радио Благоевград д-р Кирил Алексиев. 
Според него, Гоце Делчев е толкова светла личност, че заслужава да бъде сравняван с Апостола на свободата Васил Левски. Затова и неслучайно, изложбата е наречена „Безсмъртният апостол Гоце Делчев“.
„Неслучайно сме направили това сравнение, защото Гоце Делчев за македонските и тракийските българи е съизмерима личност с личността на Апостола на свободата Васил Левски. Той всъщност, е продължител на делото на Васил Левски, но в българското етническо землище, което за съжаление, след като България успява да се освободи, остава под управлението на османските власти. Заради това, Гоце Делчев е човекът, който е събирателен образ на всички революционери и борци за правата на българите в Македония и Одринско“ – допълни директорът на Регионалния исторически музей в Благоевград.
Той коментира и продължаващите опити на българи и македонци да определят личността на Гоце Делчев като „български“ или „македонски“ революционер.
„Всяка държава се опитва да легитимира своята власт и затова се стига до такива посегателства върху личността на определени герои или събития. Той самият се определя достатъчно ясно какъв е. По негово време не е било никакъв проблем да бъдеш едновременно и българин и македонец. Тогава понятието „етнически македонец“ не съществува. Това е просто регионално означение и всички са били едно цяло от голямото българско етническо семейство. Днешните реалности може и да са различни, но това не означава, че можем да легитимираме определена политическа доктрина или етнически създадена и структурирана нация. Не бива да се подменя историческата истина. Гоце Делчев много ясно е казал, че разбира света като една сцена за културно съревнование между народите, а това, което се опитват да направят от нашата югозападна съседка, не е културно съревнование, бих казал“ – коментира още д-р Кирил Алексиев, директор на Регионалния исторически музей в Благоевград.
Подробностите можете да чуете в материала на Биляна Славчева:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38