Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Алексиев: Гоце Делчев заслужава да бъде сравняван с Апостола

8
Д-р Кирил Алексиев
Снимка: Биляна Славчева

По повод тържественото отбелязване на 150 години от рождението на Гоце Делчев, във фоайето на Регионалния исторически музей в Благоевград е експонирана изложбата „Безсмъртният апостол Гоце Делчев“. Заради противоепидемичните мерки, изложбата няма да бъда открита официално, но всеки който желае, може да я разгледа до края на месеца в залата на музея или да посети сайта на културната институция. 
14 на брой постери, запазени документи и предмети, разказват за живота и делото на българския революционер и идеолог Гоце Делчев. Експозицията е дело на колектив от научни специалисти, в който участват доц. Александър Гребенаров от Македонския научен институт и Николета Войнова от Младежката организация на Македонски научен институт, които съвместно с Регионалния исторически музей, в лицето на неговия директор д-р Кирил Алексиев, са използвали богат снимков и документален материал. 
„Интерес представляват огромна част от оригинални документи на Гоце Делчев, които той сам е писал, писма до Никола Малешевски, както и други документ, свързани с революционното дело. Има и периодични издания, които са свързани с неговото дело“ – съобщи за Радио Благоевград д-р Кирил Алексиев. 
Според него, Гоце Делчев е толкова светла личност, че заслужава да бъде сравняван с Апостола на свободата Васил Левски. Затова и неслучайно, изложбата е наречена „Безсмъртният апостол Гоце Делчев“.
„Неслучайно сме направили това сравнение, защото Гоце Делчев за македонските и тракийските българи е съизмерима личност с личността на Апостола на свободата Васил Левски. Той всъщност, е продължител на делото на Васил Левски, но в българското етническо землище, което за съжаление, след като България успява да се освободи, остава под управлението на османските власти. Заради това, Гоце Делчев е човекът, който е събирателен образ на всички революционери и борци за правата на българите в Македония и Одринско“ – допълни директорът на Регионалния исторически музей в Благоевград.
Той коментира и продължаващите опити на българи и македонци да определят личността на Гоце Делчев като „български“ или „македонски“ революционер.
„Всяка държава се опитва да легитимира своята власт и затова се стига до такива посегателства върху личността на определени герои или събития. Той самият се определя достатъчно ясно какъв е. По негово време не е било никакъв проблем да бъдеш едновременно и българин и македонец. Тогава понятието „етнически македонец“ не съществува. Това е просто регионално означение и всички са били едно цяло от голямото българско етническо семейство. Днешните реалности може и да са различни, но това не означава, че можем да легитимираме определена политическа доктрина или етнически създадена и структурирана нация. Не бива да се подменя историческата истина. Гоце Делчев много ясно е казал, че разбира света като една сцена за културно съревнование между народите, а това, което се опитват да направят от нашата югозападна съседка, не е културно съревнование, бих казал“ – коментира още д-р Кирил Алексиев, директор на Регионалния исторически музей в Благоевград.
Подробностите можете да чуете в материала на Биляна Славчева:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..

публикувано на 20.02.25 в 14:16
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Цената на кг овче сирене поскъпва двойно от фермата до магазина

Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55