Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мария Петрова: Да не противопоставяме лекари и пациенти, защото техният общ враг е болестта

Мария Петрова
Снимка: Facebook/Адвокат д-р Мария Петрова

„Да не противопоставяме лекари и пациенти, защото техният общ враг е болестта, те не бива да враждуват по между си“, призова от ефира на Радио Благоевград д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право. Тя припомни, че освен права, „всеки от нас има и задължения: на първо място, преди да очаква какво и да е от лекарите и здравата система, е да се грижи сам за здравето си и да не поставя под риск здравето на останалите“. 
Д-р Мария Петрова е основател на първата в България профилирана кантора по медицинско право. „Можем да имаме една доста добре организирана система на здравеопазването, ако и лекари, и пациенти бъдат една идея по-дисциплинирани и с по-добра комуникация по между си“, убедена е д-р Петрова и посочи, че „пробойните идват от липсата на правила, от липсата на стандарти, от не равномерното разпределение на финансите“. Според д-р Петрова, здравният сертификат като унифициран удостоверяващ документ, който  показва статута на едно лице, започна да се използва като документ, който ограничава правата на гражданите.  „Това не трябваше да се случва. Всичко останало, което започна да му се придава, беше грешка. И за тази грешка ще плащаме всички“, категорична е д-р Петрова. По отношения на ваксинацията, никога не бива да се подлагат на съмнение задължителните ваксини от имунизационния календар. Но ваксината за КОВИД - 19  е препоръчителна и всички мерки, така наречената „мека принуда“ показва слабост на държавата, липса на доверие у хората. “Сега се делим на ваксинирани и не ваксинирани, а с настоящата пандемия можем да се справим само с общи усилия и ако сме  обединени“, заяви още д-р Петрова.
Цялото интервю с д-р Мария Петрова можете да учете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14