Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясни са ставките за тютюна по сортови групи за 2021 година

Вече са ясни ставките на Преходната национална помощ за тютюна по сортови групи за 2021 година. Те бяха обявени на проведения Консултативен съвет по тютюна.
„За сортова група „Басми“, за тези тютюнопроизводителите, които са имали производство от 0 до 100 кг., ставката е 2.07 лв., за тези от 1000 до 2000 кг., ставката е 2.01 лв., за тези, които са с производство над 200 кг., ставката е 1.34 лв. За втората ориенталска сортова група „Каба Кулак“, ставката е 1.05 лв., за сортова група „Бърлей“, ставката е 0.77 лева и за сортова група „Виржиния“, ставката е 0.61 лв. на килограм. От общо 41 900 участници по Схемата, заявления са подали 40 680 тютюнопроизводители, които за 2007 – 2008 – 2009 г. са подали малко над 50 000 тона тютюн. Общият пакет, който предстои да бъде изплатен за Сектора между 10 и 20 март, е в размер на 71 200 хиляди лева“ – съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ-2010 и президент на Европейската между браншова организация в сферата на суровия тютюн – ELTI.
Той припомни, че до 28 февруари ще бъдат изплатени средствата по Схемата de minimis за тютюнопроизводителите, в размер на около 3 милиона лева. Над 95% от бенефициентите участват по тази схема.
Акцент на Консултативния съвет е била и темата, свързана с мястото на тютюна в Общата селскостопанска политика на Европейския съюз (2023-2027 г.) Припомняме, че още през декември миналата година, бе публикуван документ на Европейския съюз, които потвърждава продължаването на Схемата Преходна национална помощ не само за тютюна, а и за други сектори и след 2023г. На държавите, участващи по Схемата, се дава възможност да променят Референтната рамка на годините, за които ще се получава помощта. България е една от  държавите, които трябва да одобрят новата Референтна рамка.
„И експертите и бранша мислят така, че досегашните години 2007 – 2008 – 2009 година са много стари. Получихме предложение от земеделското министерство, новата Референтна година да бъде 2018, защото от тогава има създаден Регистър на тютюнопроизводителите, а и въпросният документ дава възможност на държавите да променят Референтната рамка, но не по-късно от 2018 години. От Сектора поискахме да бъдат взети и трите години 2016 – 2017 – 2018, защото искаме да се даде възможност на по-голям брой тютюнопроизводители да участват по Схемата. Нещо повече, ако тютюнопроизводителите са отглеждали тютюн само през една от тези три години, да имат възможност да посочат коя година да им се вземе като Референтна за периода 2023 – 2027 година. Но, това са само предложения. До края на месец февруари трябва да се вземе окончателно решение“ – обясни още Цветан Филев. 
Той сподели, че на Консултативния съвет по тютюна е било разгледано и предложението на НАТ – 2010, а именно, регистрираните през 2022г.  тютюнопроизводители, да могат да кандидатстват по Схемата de minimis още веднъж и за настоящата година. Предстои да разберем, дали и това предложение ще бъде одобрено.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..

публикувано на 20.02.25 в 14:16
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Цената на кг овче сирене поскъпва двойно от фермата до магазина

Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55