Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И културните средища в Благоевград са в стачна готовност

Снимка: podkrepa.org

В началото на седмицата работещите в музеите, галериите и библиотеките в страната обявиха протестни действия. Макар и на този етап те да са символични, синдикалните структури към тези изключително важни за духа на нацията сектори, се подготвят и за ефективни демонстрации. В Благоевград техните поделения също са в стачна готовност.
За настоящата ситуация е репортажът на Бойка Браткова.
Ниско заплащане, граничещо с минималната ставка; лоши условия на труд; липса на средства за поддържането на материалната база – това са част от констатациите, които са валидни и за благоевградските културни средища.

Освен синдикалната секция към КТ „Подкрепа“ в Регионалната библиотека „Димитър Талев“, в стачна готовност са и колегите им от Регионалния исторически музей.

Тази сутрин влизаме в административната сграда на институцията, която не е ремонтирана от десетилетия. Посреща ни директорът, Кирил Алексиев.

Историкът Иван Стоянов не е синдикален член. Това обаче не е причина да не поддържа исканията, посочени в протестното писмо на Националната федерация „Култура“. Протестът е срещу малкия размер от средства, предвидени за сектора в Бюджет 2022. Увеличението на парите за националните и регионалните музеи и галериите спрямо миналата година е с 5%, а за регионалните библиотеки – с 9.2 на сто.

Въпреки обявената стачна готовност музейните експерти не вярват, че ще бъдат чути от отговорните държавни институции. Поне такова е становището на Темелко Темелков, едно от новите попълнения сред музейните работници в Благоевград.

Музеите, галериите, библиотеките са фондохранилищата на националната памет. Пренебрежителното отношение, на което сме свидетели не от вчера, е показателно и за качеството на обществения духовен потенциал – не крие огорчението си директорът на благоевградския музей, Кирил Алексиев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06