Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е то гражданска защита...

Местните власти в отделни райони на страната излизат с протестни декларации срещу нахлуването на Русия в суверенната територия на Украйна. И в Югозападна България вече се приемат подобни документи, в знак на подкрепа и съпричастност към украинския народ, от страна на общинските съвети.

Доколко обаче, като общество сме подготвени да реагираме при подобни военни интервенции; какво се случва с изградената навремето инфраструктура у нас, отнасяща се до сигурността на населението:

– отговорите в репортажа на Бойка Браткова, който ни среща с представители на запасното войнство.


Скривалища, бомбоубежища, предпазни средства срещу химическа атака – все термини, които мислехме, че са останали далече в миналото. Военното обучение за средношколците също отдавна е заличено от аналите на образователния сектор, казва председателят на Съюза на офицерите и сержантите от резерва и запаса в Благоевград, подполк. Иван Петров.

И макар на този етап да не се очертава пряка опасност за националната ни сигурност, превенцията е най-добрата защита на населението във всеки един аспект, включително и военният, подчертава подполк. Петров.

Войната в 21-ви век, мислехме, че е невъзможна. Особено тази, с конвенционални средства, е мнението на математика, доц. Васил Грозданов, също член на запасния съюз. Според него, като гражданско общество сме длъжни ясно да заявим позицията си за запазване на световния мир и спиране на военните действия в Черноморския регион.

И двамата представители на запасното войнство в Благоевград са категорични, че трябва да се възстанови работата в социалните звена по превенция и реакция при евентуални подобни заплахи. Защото в днешния непрогнозируем свят нищо не е сигурно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33