„Искаме да доближим темата за климатичните промени до хората, които ще градят бъдещето и това са точно сега подрастващите младежи и девойки. Защото екологичните проблеми не се отнасят само до горите, реките и животните, те се отнасят и до хората. Те засягат нашето здраве, а и самата дума екология означава да познаваме своя дом, мястото, където живеем“, каза за Радио Благоевград Евгения Ташева от екологично сдружение „За Земята“ по повод обявеното от организацията национално състезание за ученици „В крак с климата“. То е за ученици от 15 до 19 години, които могат да се включат в него екипно или индивидуално, като изберат една от темите: Разбираема наука, Футурист, Санирането у нас, Да пестим енергия в училище и у дома, Отпадъци? Не, благодаря! Срокът за записване е 22 март 2022 година. (https://www.zazemiata.org/sastezanie-za-tijnejdzhari-v-krak-s-klimata/). И макар, че „всички сме засегнати от случващото се в Украйна и от войната губятвсички, защото тя е най-разрушителният вид човешка дейност, сякаш в по-голям мащаб човечеството е във война със себе си и със Земята. Защото колкото и да е разрушителна войната, екологичните проблеми са не по-малко унищожители. Просто се случват малко по-постепенно и по-бавно“, подчерта още Евгения Ташева.
Цялото интервю с Евгения Ташева можете да чуете в звуковия файл.
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..