Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цените на храните ще продължават да растат

Световните борси реагираха мигновено още в първия ден на военните действия в Украйна, което това доведе до поскъпване на храните и у нас. Според експертите, тази тенденция ще продължи, но потребителите не трябва да се презапасяват с хранителни продукти, защото, засега продоволствена криза не се очаква.
„И в момента има доста спекулативни срочни борсови сделки със зърно, слънчоглед и със слънчогледово масло. Като цяло, Украйна и Русия, са големи производители на зърно и слънчоглед, и още в първите дни на военните действия, цените на точно тези два продукта, тръгнаха нагоре. През последната седмица на пазара у нас няма някакви сериозни изменение, в сравнение с периода преди войната“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. По думите му, вследствие повишените цени на горивата и петрола, се наблюдава плавно поскъпване на храните, което е обусловено от конкурентния пазар. 
„На годишна база, при наблюдаваните 30 продукта в „потребителската кошница“, има повишаване на цените на едро в размер на 20%. Това е особено изразено при млечните продукти – при сирената и маслото с 26%, при кашкавала с 25%, брашното е поскъпнало с 24%, олиото с 32%, а захарта с 23%. Драстични изменения има, спрямо миналата година, при доматите – 72 % при вноса на обикновен домат, при краставиците – 49 %, картофите са поскъпнали с 30 %, зелето с 54%, морковите с 43%, а зрелия лук със 17 %“ – допълни Владимир Иванов.
По отношение на цитрусовите плодове, поскъпването е с около 13 – 18 %. Към момента няма промяна в цената на лимона. 
„Като цяло, има една възходяща крива в цените на храните. Войната в Украйна засега няма отражение върху фактическото поведение на равнищата, но когато и да свърши и както и да свърши, аз си пожелавам да свърши максимално бързо, ще има влияние. Пораженията вече са нанесени. Реагираха и пазарите на енергийни ресурси, където няма да видим успокояване и всичко предвещава, че ще продължава тенденцията към устойчиво нарастване на цените на храните. Дай, Боже да е все по-плавно и да срещне някакво равновесие“ – допълни още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. 
По отношение на зърното, България зависи само от ценообразуването. Имаме достатъчно зърно за над двегодишен период, дори и да няма реколта през 2022г. Очаква се цената на зърното да нарасне на световния пазар и да е привлекателна за износ, но държавата ще се намеси, за да няма срив на хлебния баланс у нас. 
„Засега, няма опасност от дефицит на хранителни продукти както у нас, така и в Евросъюза. Няма да бъде допуснат такъв дефицит, има предлагане от всичко по отношение на храните. Не е необходимо презапасяване с хранителни продукти, особено бързо развалящи се. Това може само да доведе до панически загуби, каквито имахме в началото на 2020 година“ – коментира още Владимир Иванов.
Той посъветва потребителите да пазаруват разумно, информирано, без паника и да предпочитат българските хранителни продукти. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31