Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Кристина Беломорска и актьорът Петър Петров – Перо: Има един вълшебен елемент в творчеството на Булгаков и се надявам ние да успяваме да го изведем по възможно най-честния начин

   Във фокуса на вниманието ни е театрално-визуалният моноспектакъл „Морфин” на актьора Петър Петров – Перо, който е селектиран за Международния театрален фестивал „Тара-ра-бумбия“ през май в Благоевград. Той е по едноименната повест на Михаил Булгаков, а сценичната адаптация, първа по рода си у нас, е създадена в партньорство с режисьора Кристина Беломорска. Премиерата беше на 25 февруари в новото пространство за младо изкуство „Ялта арт рум”. Като цяло представлението изследва мястото на човека в един наранен свят и още по-конкретно – деструктивното разпадане на личността като следствие на бягството в опиатите, битката между разума и чувствата, божественото и земното, реалното и нереалното. Също „самоизолацията, отчуждението, липсата на близост и любов, търсенето на смисъл, отчаянието и всички онези тревожни въпроси, чийто отговор търси и описва в своя дневник главният герой д-р Поляков.

  Сценографията и костюмите са на Сияна Драганинска, музикалното оформление е на Давид Кокончев, а мултимедията е на Боян Фераджиев, Алекс Генчев и Иван Иванов от Sturshel Studios , със съдействието на Стефан Михалев – Оди. Снимките и плакатът са дело на графичния дизайнер Асен Танев.

 В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ с младия творчески тандем – режисьора Кристина Беломорска и актьора от Благоевград Петър Петров – Перо.


 
  
  Кристина Беломорска (1993 г., София) завършва НАТФИЗ през 2019г., специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Иван Добчев и магистратура "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Сред режисьорските ѝ работи са "Изкуство в клетка"; "Предназначено за събаряне", "Моцарт и Салиери", "Сексуални перверзии", кино-театралната инсталация и радиопиесата "Архив: Името ми бе"; "Мишеловката" в "Хамлет" на плевенския театър и др. Играла е в представленията "Черна Дупка", "Онова нещо", "Срещу тишината" и "Изгубеното поколение". Номинирана е и печели награда "НАЙ-НАЙ-НАЙ" за режисура на НАТФИЗ през 2019 г., а през 2020 г. дебютната ѝ пиеса "EXODUS: отвътре навън" е номинирана в конкурса на НБУ за нова българска пиеса.



  Петър Петров – Перо (1993 г.; Благоевград) завършва актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ през 2019 г., в класа на проф. Иван Добчев. В момента следва магистратура "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Участвал е в представленията "Черна дупка"; "Говори ми като дъжда"; "Изкуство в клетка"; "Практики на принуденото тяло", "Процесът"; "Сексуални перверзии"; "Сладка смърт"; "Късметлията с ръждивия пистолет"; "Орото ламя е"; "Ескориал"; "Вуйчо Ваньо" и др. Снимал е в международни филмови продукции като "The Outpost"; "We die young"; както и в националните такива "Шекспир като улично куче" и "Екшън". Участва в сериалите "Братя" и "Пътят на честта".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58