„Бъдете активни! Движете света! - това е мотото на нашата организация. За нас е много важно хората да припознаят опазването на околната среда като личен интерес“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Илиян Илиев от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие в град Варна. Центърът работи на национално ниво за нулев отпадък и балансирано устройство на градските територии (инициативата ЕКО ГРАД), в областите „Енергия и климат“, „Храна и здраве“. От 2015 година се осъществява и „Конференция по демокрация“ за устойчиви екологични граждански инициативи. „Тази гласност, която ние даваме на каузите, според мен са най-големите успехи. Ние много си харесахме и използваме една сентенция на Радой Ралин, че демокрацията е като хляба: ако не искаш да ядеш клисав хляб, а пресен, хубав хляб, ти трябва всяка сутрин да ставаш, да го месиш, да го изпичаш. Така, че демокрацията е точно това - ние като граждани да правим всеки ден нещо малко, за да може тя да съществува и да работи за нас“, сподели още Илиян Илиев.
Еко град
Целта на инициативата е балансираното устройство на градските територии: създаване на повече зони за отдих, зелени сгради, екологичен транспорт, намаляване на шума, фините прахови частици, електромагнитното замърсяване. Организацията разполага с оборудвана „Гражданска еколаборатория“, която може да измерва тези параметри на градската околна среда. „Идеята е да въвличаме малки квартални общности в процеса на изграждане на техните квартали. Тъй като напоследък ние гражданите сме много разлени и дори в един блок хората не се познават. Ние в един от кварталите сме направили малък клуб за срещи. Ако ти от квартала имаш идея, можеш да дойдеш да я споделиш. Ние ще ти помогнем като организация да я разгласиш и да събереш хора от квартала, които да са ти съмишленици“.
Отпадъците
„Всяко едно населено място трябва да се обърне към себе си, да види какви са отпадъците и само да реши как да си организира системата за разделно събиране, за намаляване, за повторно използване на отпадъците“, изрази своята позиция Илиян Илиев. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие активно работи за практическо осъществяване на концепцията за нулев отпадък на територията на цялата страна. Сред запомнящите се кампании са тези за разделно събиране и рециклиране на хартия („Лист по лист“); рециклиране на стъклени шишета от парфюми и флакони от дезодоранти („Шише върни, книга си вземи“), замяна на пластмасовите чаши в детските градини с такива за многократна употреба („Аз избирам чашата за многократна употреба“), за намаляване на електронните отпадъци, организира подписка срещу вноса на отпадъци за изгаряне и продължава да работим в тази област.
Войната в Украйна
„Няма как, тя се отразява върху всички. Като започнеш с това, че сутрин първите неща, които гледаш вече са информационните канали, за да разбереш какво се случва. Плюс това аз лично имам поглед, съм бил в Украйна, имам приятели в различни техни места, опитвахме се да правимобщи проекти. И как всичко това нещо на един път, просто една сутрин се събуждаш и всичко изчезва. И сега основният проблем става: ще дойдат ли емигранти, ще можеш ли да помогнеш?. Кой вярваше, никой не вярваше, че това можеше да се случи“.
Цялото интервю с Илиян Илиев можете да чуете в звуковия файл.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..