„Адвокат на онеправданите от историята“
Катя Зографова е литературен историк, автор на 18 книги, повече от 30 години работи в Националния литературен музей. Често я наричат „адвокат на онеправданите от историята“. Нейната нова книга „Бележити жени на/за България (от Кера Тамара до Петя Дубарова)“ бе представена на 8 март 2022 година в София, а непосредствено след това Катя Зографова даде специално интервю за Радио Благоевград.
„Бележити жени на/за България (от Кера Тамара до Петя Дубарова)“ „Работата ми повече от 30 години в Националния литературен музей ме срещна с цяла колекция от биографии на прекрасни българки, които са изтикани в задния двор на историята ни, абсолютно незаслужено. Така, че това стана моя водеща тема, тема на живота“, сподели Катя Зографова. „Никога до сега не са обединявани в един книжен корпус фигурите и на българки, и на чужденки, но такива българолюбиви чужденки, че са по-българки от нас българките и някои от тях са оставили младите си кости в земята ни, каквато е графиня Юлия Вревска. Така, че това съпоставяне: българки - не българки, обичащи, отдадени на България, направи книгата да звучи не само по-различно, но и в един по-висок, европейски хоризонт“, каза още Катя Зографова. Книгата е своеобразна енциклопедия на жени, живели през последните седем века - от времето на падането на българското царство под османско владичество до наши съвременнички от ХХ век. Разказани са вълнуващите истории на над 100 българки и „чужденки“, отдадени, а някои загинали за България. „Както посочва проф. Михаил Неделчев, в книгата има система от биографии. Не се гони количество и ефектна цифра: 100-200 героини, а са интересни връзките и колективните пробиви в някои обществени посоки на тези жени“, подчерта авторката.
Българката от Македония
„Не мога да не призная, колко силно съм впечатлена от образа на българката в Македония. И това не са само Менча Кърничева и Мара Бунева, за които знаем“, сподели Катя Зографова и разказва за учителката Царевна Миладинова (най-малката дъщеря на Димитър Миладинов, учителка в Солунската гимназия), за Екатерина Симидчиева от Куманово (подвигът и е възпят от патриарха на българската литература Иван Вазов), за Донка Ушинова – Донка войвода, за Румена войвода. „Беше ми интересно да видя техния характер, тяхната сила как траят във времето“, споделя Катя Зографова и посочва, че „българката от Македония е надарена с изключителна сила, понякога тиха, каквато е била и майката на Гоце Делчев – Султана. Тя е била мека жена, Яворов я нарича „добросърдечна“, но в щадящото търпение и женски стоицизъм също има огромна сила. Българката от Македония е надарена с един по-особен характер и по-особен психологически профил в нашата национална история. Очевидно този регион ражда силни и интересни жени“ .
Посланието
„Моите героини са изключително различни, но тези толкова различни жени са обединени от умението на българката да търпи, да страда, да отглежда чедата си. Разбира се, има и героини, които са войнствени, които са лидери и то в едни трагични, ранни времена, когато тази проява на водачество е била силно отблъсквана от мъжкият свят. Българката освен качествата в историята, т.с в някаква обществена дейност или професионална, въпреки всички тежки изпитания през които минава, запазва своята женственост, запазва своето чисто женско очарование. На всички тези жени животът им въобще не е бил лек, те са минали през изключително трагични исторически епизоди, участвали са в тях пряко, понякога с риск за живота си с оръжие в ръка. Но те винаги запазват и женското си самочувствие, успяват да балансират между силата, нежността, топлината и красотата“.
Цялото интервю с Катя Зографова можете да чуете в звуковия файл.
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..