„Код червено“ за човечеството обяви екипът на Междуправителствения екип по климатичните промени на ООН – научна организация, съставена от водещи изследователи на климата. Това беше през лятото, август миналата година. Шест месеца по-късно, тревогата за климатичните промени, тяхното отражение върху хора и природа, за готовността ни да се приспособим, е още по-голяма. Нов климатичен доклад, публикуван на 28.02.2022 година, отново и вече много остро предупреждава за последствията от климатичните промени. „Този доклад набляга на последиците върху хората, екосистемите и също така говори за възможностите за приспособяване към тези промени“, поясни за Радио Благоевград Николай Петков, координатор в екипа „Енергия и климат“ на екологичното сдружение „За Земята“. Той посочи, че климатичните промени стават все по-сложни, трудни за разбиране и управление. Сред най-съществените са: увеличена смъртност, заради горещи вълни; забавяне растежа на селскостопанската производителност; недостиг на вода за значителна част от населението на Земята; силно застрашени са между 15% и 23% от защитените територии в „Натура 2000“; десет пъти по-висок е станал рискът от изчезване на редица биологични видове. „Има предупреждение за района на Южна Европа и Средиземноморието, което засяга и България. Счита се, че ще има по-висока смъртност и заболеваемост сред хората и промени в екосистемите в следствие на горещини. Топлинен стрес и засушаване ще причинят значителни загуби в земеделието през този век за обширни територии в Европа“, каза още екологът и посочи, че задълбочаващите се климатични промени изискват превантивни, съгласувани, глобални действия за адаптация на хората, за възстановяване и запазване на природата, защото “Все повече намалява времето за действие!“
Цялото интервю с Николай Петков можете да чуете в звуковия файл.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..